Al patrulea cel mai mare producător de ouă își va exporta producția în UE

23 Oct. 2024, 17:14
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Oct. 2024, 17:14 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania ROM-CRIS SRL, al patrulea cel mai mare producător de ouă din Republica Moldova, a obținut dreptul de a-și exporta producția în Uniunea Europeană, conform unui anunț al Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA). Decizia a fost publicată și pe site-ul oficial al Uniunii Europene.

ROM-CRIS SRL deține o cotă de piață de 4,6% în sectorul ouălor din Republica Moldova. În 2023, compania a înregistrat un profit de 18,7 milioane de lei, în scădere față de 24,6 milioane de lei în 2022. Cifra de afaceri a companiei a rămas stabilă, atingând 85,4 milioane de lei. Compania este deținută de Tudor Sîrbu.

De menționat că ROM-CRIS SRL este a doua companie din Republica Moldova care primește dreptul de export în UE, după I.M. PB-NORD SRL din Edineț, care a obținut această aprobare pe 8 octombrie 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Mart. 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Mart. 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În timp ce trenurile de pasageri circulă rar, iar situația financiară a întreprinderii rămâne complicată, Calea Ferată din Moldova pare să fi descoperit o nouă direcție: turismul feroviar.

Potrivit companiei, Republica Moldova începe să fie promovată drept o destinație pentru călătorii liniștite și pitorești cu trenul, prin sate tradiționale, câmpuri și podgorii. Ideea este ca drumul cu trenul să devină nu doar un mijloc de transport, ci o experiență turistică autentică.

Un exemplu în acest sens a fost excursia organizată pe 6–7 martie 2026 pentru echipa unei companii din Cehia specializate în transport feroviar și turism. Oaspeții au vizitat gara feroviară și depourile CFM, unde au făcut cunoștință cu infrastructura feroviară din Republica Moldova, după care au pornit într-o călătorie pe șine prin mai multe regiuni ale țării.

Potrivit CFM, astfel de inițiative ar putea contribui la promovarea Republicii Moldova ca destinație pentru turismul feroviar, iar întreprinderea anunță că este deschisă pentru noi oferte în sezonul turistic estival.

Totuși, realitatea financiară a companiei rămâne mai puțin romantică decât peisajele văzute din tren. În prezent, datoriile totale ale CFM se ridică la aproximativ 450 de milioane de lei, chiar dacă acestea au fost reduse cu peste 15% față de anul 2024.

Întreprinderea continuă însă să opereze pe pierdere. În primele șase luni ale anului 2025, CFM a înregistrat pierderi de 152,4 milioane de lei, ușor mai mici decât cele 156,1 milioane de lei din aceeași perioadă a anului precedent.

Astfel, dacă trenurile nu mai pot impresiona prin viteza sau frecvența curselor, ele ar putea deveni măcar o atracție turistică pentru cei curioși să descopere Moldova… în ritmul liniștit al șinelor CFM.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!