Americanii ne compensează costul facturilor la curent și căldură! Au transferat Chișinăului 77 de milioane de dolari

20 Sept. 2023, 14:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Sept. 2023, 14:17 // Actual //  bani.md

Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) a transferat 76,8 milioane de dolari Guvernului Republicii Moldova pentru a ajuta la rambursarea costurilor record pentru energia electrică suportate de țară în timpul iernii 2022-2023. Acești bani au fost transmiși prin intermediul Băncii Mondiale și reprezintă o parte din angajamentul USAID de a oferi asistență în valoare de 300 de milioane de dolari pentru consolidarea securității energetice a Republicii Moldova.

Această asistență financiară vine ca un sprijin crucial pentru Republica Moldova, care a fost afectată de costurile semnificative ale energiei electrice, în special în perioadele reci ale anului. Transferul de fonduri contribuie la atenuarea impactului economic asupra guvernului și cetățenilor moldoveni.

În plus față de sprijinul financiar, Statele Unite ale Americii au acordat asistență Republicii Moldova pentru a face față impactului provocat de războiul condus de Rusia în Ucraina. Această asistență acoperă domenii precum securitatea energetică, securitatea națională, dezvoltarea economică și ajutorul umanitar.

Într-un comunicat de presă, USAID Moldova a subliniat că sprijină Republica Moldova în promovarea reformelor economice și democratice, contribuind la consolidarea guvernanței democratice și la crearea unui viitor prosper și european pentru țară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

29 Dec. 2025, 17:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2025, 17:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La 29 decembrie 2025, Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” a reușit o performanță notabilă, rară și demnă de consemnat în istoria feroviară: a cumpărat haine. Nu bilete, nu piese de schimb, nu salarii restante, ci haine.

Potrivit unui comunicat plin de optimism instituțional, CFM a procurat 1475 de seturi de costume de lucru pentru angajați. În sfârșit, specialiștii care repară linii, întrețin infrastructura și deservesc trenuri vor putea înfrunta condițiile dificile nu doar cu răbdare și promisiuni, ci și cu îmbrăcăminte adecvată.

Potrivit comunicatului întreprinderii, echipamentul este „indispensabil”, mai ales într-un context în care salariile întârzie, reforma întârzie, dar costumele… au sosit la timp.

Conducerea subliniază că îmbrăcămintea specială este „un element esențial” pentru siguranță, sănătate și confort. Rămâne de văzut dacă siguranța financiară a angajaților va deveni vreodată la fel de esențială.

În prezent, muncitorii CFM vor putea lucra bine îmbrăcați, chiar dacă: nu știu când își vor primi toți banii, nu știu câte trenuri vor mai circula,
dar știu sigur că salopeta e nouă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII