Au ridicat premiile de mii de lei! Ei sunt învingătorii Quiz-ului „Testează-ți cunoștințele IT și hai la USM” (VIDEO)

02 Aug. 2021, 14:04
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Aug. 2021, 14:04 // Actual //  MD Bani

Universitatea de Stat din Moldova a premiat învingătorii Quiz-ului „Testează-ți cunoștințele IT și hai la USM”.

Cei cinci tineri și-au ridicat premiile de mii de lei, după cum urmează:

Premiul I    –   Roxana Mehryar-Rad (2000 lei);

Premiul II   –  Tîmbur Cristina (1000 lei); Andrei Alexandru (1000 lei);

Premiul III  –  Daniela  Balan (700 lei) (nu s-a prezentat la ceremonia de premiere); Victor Purice (700 lei); Strelciuc Radu (700 lei).

Evenimentul de premiere a fost transmis în direct, de rlive.md.

 

La concurs s-au înregistrat peste 50 de participanți, absolvenți ai anului 2021, care doresc să îmbrățișeze o profesie în domeniul Tehnologiilor Informaționale, precum și elevi ai claselor a VIII-XII.

Astfel, învingătorii Quiz-ului „Testează-ți cunoștințele IT și hai la USM” sunt:

Ceremonia de premiere a învingătorilor concursului va avea loc luni, 2 august, începând cu ora 12:00, în incinta Universității de Stat din Moldova.

Universitatea de Stat din Moldova adresează sincere felicitări tuturor participanților Quiz-ului „Testează-ți cunoștințele IT și hai la USM”.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!