Averea întreprinderilor de stat! 12 miliarde lei în „fier și beton”, iar profitul îl face aproape singur Aeroportul

16 Ian. 2026, 12:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Ian. 2026, 12:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Proprietății Publice a publicat „Raportul privind valoarea de bilanț a patrimoniului întreprinderilor de stat, la situația din 1 ianuarie 2025. Datele agregate pentru 161 de întreprinderi de stat indică un portofoliu cu 23,10 miliarde lei capital propriu, 12,03 miliarde lei imobilizări corporale și mijloace fixe și 1,72 miliarde lei valoarea terenurilor aflate în folosință. Profitul net cumulat raportat este de 511,78 milioane lei.

Din totalul raportat, întreprinderile din portofoliul Agenției Proprietății Publice concentrează grosul patrimoniului: 20,80 mld. lei capital propriu (≈ 90% din total), 505,74 mln. lei profit net (≈ 99% din total), 9,50 mld. lei imobilizări corporale și mijloace fixe și 1,63 mld. lei valoarea terenurilor.

Cele mai mari valori de capital propriu apar la: I.S. „Administrația de Stat a Drumurilor” – 13,79 mld. lei (și cea mai mare valoare a mijloacelor fixe: 5,23 mld. lei), I.S. „Calea Ferată din Moldova” – 3,14 mld. lei capital propriu (dar cu pierderi mari) și I.S. „Aeroportul Internațional Chișinău” – 1,24 mld. lei capital propriu.

La capitolul profit net, se detașează: Aeroportul Internațional Chișinău – 337,07 mln. lei profit, Poșta Moldovei – 52,87 mln. lei, Portul Fluvial Ungheni – 37,57 mln. lei, MOLDATSA – 29,49 mln. lei.

În ceea ce privește pierderile, Calea Ferată din Moldova a contabilizat 322,63 mln. lei, Moldelectrica – -62,25 mln. lei, Moldtranselectro – -38,79 mln. lei și Aeroportul Internațional Mărculești – -23,58 mln. lei.

Suprafața totală a imobilelor raportate ajunge la 20,52 milioane m², însă doar 161,6 mii m² sunt transmise în locațiune/comodat (sub 1% din total). Suprafața terenurilor aflate în folosință este de 541,47 milioane metri pătrați.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 12:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 12:41 // Actual //  Grîu Tatiana

Consumatorii moldoveni ar putea semna contracte de furnizare a gazelor naturale pe perioadă determinată și la preț fix, cu o durată minimă de 12 luni. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a expus consultărilor publice un proiect de Hotărâre care modifică regulile de furnizare a gazelor naturale și procedura de schimbare a furnizorului, în contextul accelerării liberalizării pieței.

Potrivit proiectului, contractele la preț fix ar urma să fie încheiate pe o durată determinată de cel puțin 12 luni, iar prețul stabilit la momentul semnării contractului nu va putea fi modificat unilateral de către furnizor pe toată perioada contractuală. Termenii și condițiile acestor contracte vor fi prestabilite și vor rămâne neschimbate pe durata executării lor, cu excepția cazurilor de neexecutare a obligațiilor de către consumator. Furnizorilor li se va interzice rezoluționarea anticipată a acestor contracte, iar eventualele plăți percepute pentru rezoluționarea anticipată la inițiativa consumatorului vor trebui să fie proporționale și să nu depășească pierderile economice directe suportate de furnizor.

Proiectul prevede obligații extinse de informare precontractuală. Furnizorii vor fi obligați să pună la dispoziția consumatorilor informații clare, complete și gratuite privind condițiile comerciale, avantajele și riscurile ofertelor la preț fix, diferențele față de alte produse comerciale și eventualele consecințe financiare ale rezoluționării anticipate. Oferta va trebui prezentată cu cel puțin cinci zile lucrătoare înainte de semnarea contractului, iar contractele vor putea fi prelungite automat cu încă 12 luni, dacă consumatorul nu notifică intenția de încetare cu 30 de zile înainte de expirare.

Un element central al proiectului este instituirea unui instrument de comparare a ofertelor, dezvoltat și administrat de ANRE. Comparatorul va fi public, gratuit și independent și va fi destinat consumatorilor casnici și consumatorilor noncasnici mici, cu un consum anual mai mic de 10 000 m³ sau 100 000 kWh. Furnizorii care activează pe aceste segmente vor avea obligația să transmită către ANRE oferte-tip la preț fix pentru o perioadă de 12 luni, care vor fi afișate și ordonate în funcție de prețul final de furnizare.

În nota informativă, ANRE arată că piața gazelor naturale rămâne puternic concentrată. Conform Analizei pieței cu amănuntul a gazelor naturale, indicele Herfindahl–Hirschman a atins nivelul de 7 940 în anul 2024, semnalând o concentrare ridicată, chiar dacă în prima jumătate a anului 2025 s-a observat o ușoară reducere a acestui indicator. Furnizorul cu obligația de serviciu public (Energocom) deține aproximativ 91% din cota de piață, în timp ce ceilalți 11 furnizori activi împart mai puțin de 9%.

Datele ANRE mai indică o mobilitate extrem de redusă a consumatorilor. În anul 2024, doar 117 consumatori dintr-un total de peste 834 000 și-au schimbat furnizorul de gaze naturale, ceea ce reprezintă 0,004%. Dintre aceștia, doar 30 au fost consumatori casnici, restul fiind noncasnici.

Totodată, structura consumului evidențiază dezechilibre majore: în 2024, 57% din volumul total de gaze naturale consumat a revenit consumatorilor noncasnici mari, deși aceștia reprezintă doar 0,03% din numărul total al consumatorilor. Consumatorii noncasnici mijlocii au utilizat circa 6% din volum, iar consumatorii noncasnici mici – peste 16,5 milioane m³ de gaze naturale.

Proiectul de Hotărâre mai stabilește reguli pentru tranziția consumatorilor noncasnici mari și mijlocii către piața concurențială. Potrivit calendarului de liberalizare invocat de ANRE, consumatorii noncasnici mari ar urma să iasă de sub regimul prețurilor reglementate începând cu 1 aprilie 2026, iar consumatorii mijlocii – din 1 aprilie 2027, urmând să încheie contracte exclusiv la prețuri negociate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!