Azerbaidjanul anunță că poate salva Europa de măciuca Gazpromului

02 Feb. 2022, 13:18
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Feb. 2022, 13:18 // Actual //  bani.md

Azerbaidjanul este pregătit să furnizeze Europei gaze de urgență, a declarat ambasadorul Azerbaidjan în Regatul Unit, Elin Suleymanov, scrie publicaţia News.Az din Azerbaidjan, citând Bloomberg.

Dacă există o nevoie urgentă, așa cum am văzut în Turcia, unele volume, desigur, ar fi puse la dispoziție”, a spus Suleymanov într-un interviu la Londra.

Azerbaidjanul poate produce mai mult gaz și își poate extinde Coridorul Sudic de gaz. De asemenea, poate canaliza fluxurile din Turkmenistan, deoarece cele două națiuni sunt pregătite să dezvolte câmpul Dostlug în Marea Caspică, a spus ambasadorul.

Nu ne uităm la securitatea energetică și la potențiala extindere și creșterea volumelor printr-o criză pe termen scurt, nu poți reuși cu mandate pe termen scurt. Este un plan pe termen lung, este un proces, nu este ca și cum cineva apare și spune: Dă-mi mai mult gaz”, a adăugat el.

Coridorul Sudic de gaze, care este compus din Shah Deniz 2, extinderea conductei din Caucazul de Sud, conducta de gaz natural Trans Anatolian (TANAP) și conducta Trans Adriatică (TAP) a devenit complet operațional la 31 decembrie 2020.

Un total de 8,1 miliarde de metri cubi de gaze au fost transportați prin TAP între 31 decembrie 2020 și 31 decembrie 2021. TAP a furnizat 6,8 miliarde de metri cubi Italiei și 1,2 miliarde de metri cubi Greciei și Bulgariei.

Realitatea Live

18 Sept. 2025, 17:06
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
18 Sept. 2025, 17:06 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Grampet Group, controlat de milionarul român Gruia Stoica, anunță intrarea pe piața materialelor pentru infrastructură prin compania BITUROM – specializată în procesarea și comercializarea bitumului rutier. Compania a început vânzîrile și în Republica Moldova.

Noua fabrică, amplasată pe platforma fostei rafinării RAFO Onești, este prezentată drept cea mai modernă unitate de topire a bitumului din România, cu o capacitate de până la 18 tone pe oră și operare complet automatizată. Prima linie a început deja producția, iar echipamentele pentru alte trei stații de producție de bitum 50/70 și bitum polimerizat au fost contractate. Capacitatea totală anuală va fi de 400.000 tone, echivalentul a 60% din necesarul României.

„Este un pas important pentru consolidarea prezenței grupului în domeniul logisticii integrate și în industria materialelor pentru infrastructură”, a declarat Gruia Stoica, președinte al Grampet Group.

Grupul, care operează în Bulgaria, Ungaria, Croația, Republica Moldova, Germania, Serbia, Grecia, Slovenia și Macedonia, deține 450 de locomotive și 20.000 de vagoane, transportând anual peste 15 milioane de tone de marfă. În portofoliu se regăsesc și cinci terminale logistice la frontierele cu Ucraina și Republica Moldova, precum și fabrici în România și Ungaria pentru reparația vehiculelor feroviare.

Activitatea companiei în Republica Moldova a fost însă marcată de scandaluri. În 2013, CFM a modernizat cinci trenuri sovietice la Remar Pașcani, parte a Grampet Group, într-un contract de circa 11 milioane de euro. Două dintre garnituri au luat ulterior foc: una în 2014, la un an după reabilitare, pe ruta spre Ungheni, și alta în decembrie 2022, pe cursa Chișinău–Iași.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII