Bătălia Transgaz-Gazprom! ANRE a aprobat contractul de locațiune a rețelelor de gaz către compania românească

13 Sept. 2023, 11:26
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Sept. 2023, 11:26 // Actual //  bani.md

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat, în cadrul ședinței Consiliului de Administrație din data de 12 septembrie 2023, contractul de transmitere în locațiune a rețelelor de transport al gazelor naturale către SRL „Vestmoldtransgaz”, subsidiara „Transgaz” din România. Această decizie marchează un moment semnificativ în sectorul energetic al Republicii Moldova.

Începând cu data de 19 septembrie 2023, SRL „Vestmoldtransgaz” va prelua gestionarea rețelelor de transport al gazelor naturale pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Acest contract îi acordă nu doar posibilitatea de gestionare a infrastructurii gazelor naturale, ci și statutul de operator, cu perspective de certificare la nivel european, în conformitate cu cerințele Pachetului Energetic III al Uniunii Europene.

În perioada următoare, SRL „Vestmoldtransgaz” urmează să depună la ANRE o cerere de certificare conform modelului de operator de sistem independent. Această procedură va fi examinată de către Agenție și ulterior avizată de Secretariatul Comunității Energetice, marcând astfel un pas semnificativ în direcția dezvoltării și modernizării infrastructurii energetice din Republica Moldova.

Pentru chiria rețelelor, Vestmoldtransgaz urmează să achite 165 de milioane de lei anual companiei Moldovatransgaz subsiadiara Moldovagaz.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova va beneficia de fonduri suplimentare în bugetul Uniunii Europene pentru 2026, după ce Parlamentul European a aprobat majorarea alocărilor pentru Vecinătatea Estică, din care face parte și țara noastră, cu 25 de milioane de euro. Anunțul a fost făcut de către eurodeputatul Siegfried Mureșan.

”Este un sprijin vital pentru organizațiile societății civile, care joacă un rol crucial în apărarea democrației în fața presiunilor rusești, mai ales în contextul retragerii sprijinului american din regiune”, afirmă europarlamentarul.

Mureșan a subliniat că documentul adoptat de Parlamentul European este „un buget care răspunde la nevoile de securitate, competitivitate și solidaritate ale Uniunii”, iar România a avut o contribuție vizibilă în negocierea și completarea acestuia.

Parlamentul European a votat astăzi bugetul pe 2026 care prevede 192,8 miliarde de euro în plăţi şi 190,1 miliarde de euro în angajamente şi în care a reuşit să obţină mai multe fonduri pentru cercetare, infrastructura transfrontalieră, managementul frontierelor, acţiune climatică şi politica externă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII