Benzina continuă să se scumpească! Cât va costa un litru vineri, 20 mai

19 Mai 2022, 13:58
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Mai 2022, 13:58 // Actual //  MD Bani

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a afișat prețurile la carburanți: benzină și motorină pentru vineri, 20 mai. Prețul benzinei își continuă tendința de creștere, mărindu-se cu 13 bani. În același timp, prețul motorinei scade cu 17 bani.

Astfel, vineri, 20 mai, un litru de benzină va costa 30,22 lei, iar un litru de motorină 27, 31 lei.

De menționat că, de la 1 septembrie 2021 au intrat în vigoare modificările la legea produselor petroliere, iar ANRE stabilește prețurile plafon pentru benzina cu cifra octanică 95 și pentru motorină.

Prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard se stabilesc de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică în baza Metodologiei de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 11:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Ian. 2026, 11:34 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Pachetul majoritar de acțiuni al maib ar putea fi preluat de un banc european în anul 2026. Informația a fost confirmată de guvernatoarea Banca Națională a Moldovei, Anca Dragu, într-un interviu acordat Bloomberg, fără a fi însă divulgat numele potențialului cumpărător.

Potrivit agenției Infotag, ar fi vorba despre banca italiană UniCredit. Surse citate susțin că prețul unei acțiuni cu valoare nominală de 2 lei ar putea ajunge la aproximativ 84 de lei, un nivel semnificativ mai scăzut față de ultimele cotații bursiere, când acțiunile maib au atins chiar 150 de lei.

În același timp, o sursă Glossa, familiarizată cu procesul de vânzare a pachetului majoritar de 41,09%, afirmă că informațiile privind banca italiană nu ar fi exacte. Totuși, sursa confirmă faptul că acționarii maib caută un cumpărător strategic de talie mare.

Anterior, acționarii au încercat să vândă acțiunile printr-o ofertă publică inițială (IPO), însă procesul s-a lovit de mai multe limitări ale legislației din Republica Moldova.

În prezent, pachetul majoritar de acțiuni al maib este deținut de HEIM Partners Limited, care reprezintă un consorțiu investițional internațional format din BERD, Invalda INVL și Horizon Capital.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!