Bitcoin riscă să se prăbușească la 10 000 dolari, avertizează un analist Bloomberg

06 Apr. 2026, 17:58
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
06 Apr. 2026, 17:58 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Bitcoin ar putea suferi o prăbușire severă până la nivelul de 10 000 de dolari, dacă nu va reuși să depășească și să se mențină peste pragul de 75 000 de dolari. Prognoza aparține analistului Bloomberg Intelligence, Mike McGlone, care atrage atenția asupra importanței acestui nivel-cheie pentru direcția pieței.

Potrivit expertului, nivelul de 75 000 de dolari a marcat în repetate rânduri schimbări de tendință în ultimele 12 luni. Atât corecția din martie-aprilie 2025, cât și raliul de la începutul anului 2024 s-au oprit în jurul acestui prag, care coincide și cu niveluri importante de retragere Fibonacci. O depășire stabilă a acestui nivel ar indica revenirea cererii structurale pentru bitcoin și ar confirma încheierea trendului descendent început după maximul din octombrie, de aproximativ 126 000 de dolari.

În schimb, dacă bitcoin nu reușește să se consolideze peste acest prag și revine pe scădere, există riscul ca acesta să rămână într-o zonă de declin pe termen lung, cu o posibilă țintă de 10 000 de dolari. În prezent, criptomoneda se tranzacționează în jurul valorii de 68 900 de dolari.

McGlone susține că scenariul unei reveniri la 10 000 de dolari are la bază structura istorică a pieței. Înainte de pandemia COVID-19, bitcoin a oscilat mult timp în jurul acestui nivel, iar creșterea ulterioară a fost alimentată în mare parte de lichiditatea masivă injectată în economie în anii 2020-2021. De asemenea, nivelul de 10 000 de dolari este considerat unul dintre cele mai tranzacționate prețuri din 2017, când au fost lansate contractele futures pe bitcoin.

Analistul mai avertizează că dezvoltarea explozivă a pieței cripto ar putea reprezenta un alt factor de presiune. Dacă în 2017 bitcoin domina clar sectorul, între timp au apărut milioane de tokenuri care concurează pentru atenția investitorilor și atrag capital dinspre criptomoneda principală. Această abundență de active este văzută drept un obstacol structural pentru creșterea pe termen lung.

În opinia sa, cel mai stabil trend din industrie este reprezentat în prezent de stablecoins. McGlone estimează că Tether ar putea depăși Ethereum încă din 2026, iar pe termen mai lung chiar și bitcoin.

Pe termen scurt, piața a înregistrat totuși o evoluție pozitivă. În ultimele 24 de ore, bitcoin a crescut cu peste 3%, iar principalele altcoinuri au urmat aceeași tendință: Ethereum a urcat cu 4,1%, iar XRP cu 3,1%. Capitalizarea totală a pieței cripto a crescut cu aproximativ 2,5%, ajungând la 2,4 trilioane de dolari.

Volumul lichidărilor din ultimele 24 de ore a depășit 241 de milioane de dolari, majoritatea provenind din poziții short. În același timp, piața cripto a dat dovadă de reziliență în contextul tensiunilor geopolitice, după declarațiile contradictorii ale fostului președinte american Donald Trump privind situația din Iran și Strâmtoarea Ormuz.

În paralel, piețele tradiționale au înregistrat scăderi, cu excepția sectorului energetic, unde prețul petrolului a depășit 115 dolari pe baril, amplificând riscurile inflaționiste. Analiștii avertizează că, dacă aceste niveluri se mențin, inflația ar putea urca până la 3,7%, cel mai ridicat nivel din septembrie 2023.

13 Apr. 2026, 14:27
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Apr. 2026, 14:27 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Statul vrea să vândă pachetul minoritar de acțiuni pe care îl deține la Moldindconbank, potrivit unui proiect de hotărâre elaborat de Agenția Proprietății Publice și expus consultărilor publice.

Participația este una mică – 2 472 de acțiuni, ceea ce reprezintă doar 0,05% din capitalul băncii. Capitalul social al Moldindconbank ajunge la aproximativ 496,8 milioane de lei, iar valoarea nominală a unei acțiuni este de 100 de lei, se indică în document.

În nota informativă se precizează că această cotă nu oferă statului nicio influență reală asupra activității instituției financiare, fiind descrisă drept o participație „ultra-minoritară”. În aceste condiții, APP propune ca acțiunile să fie vândute pe piața reglementată.

Această metodă este considerată cea mai potrivită, deoarece permite stabilirea unui preț corect în funcție de cerere și ofertă și asigură un proces transparent de tranzacționare. Totodată, vânzarea pe piața de capital oferă posibilitatea valorificării pachetului fără impunerea unor condiții suplimentare pentru investitori, având în vedere dimensiunea foarte redusă a participației.

Propunerea face parte din proiectul privind actualizarea listei bunurilor de stat supuse privatizării, în care au fost incluse Fabrica de sticlă din Chișinău, precum și Hotelul ”Zarea”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!