Bulgarii pun la zid gigantul rusesc Gazprom! Sofia va strânge primele venituri din taxa pe tranzitul metanului

15 Nov. 2023, 13:13
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Nov. 2023, 13:13 // Actual //  bani.md

Bulgaria va începe să colecteze venituri de pe urma unei noi taxe pe importurile şi tranzitul de gaze naturale din Rusia, o măsură care a generat critici în regiune pe fondul apropierii iernii, transmite Bloomberg.

Guvernul de la Sofia se aşteaptă să primească prima plată lunară de pe urma acestei taxe în următoarele zece zile, a declarat ministrul bulgar al Finanţelor, Assen Vassilev. Taxa, în vigoare de la mijlocul lunii octombrie, este concepută să crească veniturile la buget şi să limiteze capacitatea Rusiei de a-şi finanţa războiul din Ucraina.

Rămâne însă de văzut dacă Bulgaria va putea să îşi atingă aceste obiective. Ungaria, ţară care depinde de gazele ruseşti care trec prin Bulgaria, a spus că măsura autorităţilor de la Sofia este ilegală şi vrea ca Uniunea Europeană să demareze o investigaţie. Serbia şi Macedonia de Nord şi-au exprimat şi ele îngrijorări cu privire la taxa din Bulgaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

15 Iul. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Iul. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Noul acord convenit la nivel de experți între Republica Moldova și Fondul Monetar Internațional (FMI) nu va fi afectat de schimbarea Guvernului, însă ar putea fi renegociat dacă viitorul Executiv va decide să modifice politicile fiscale sau bugetare, a declarat ministrul în exercițiu al Finanțelor, Andrian Gavriliță.

„Nu trebuie să afecteze noul acord. Dar dacă noul Guvern va vedea alte măsuri pe partea de venituri și cheltuieli sau alte măsuri decât cele negociate anterior, asemenea schimbări ar urma să necesite o revizuire a înțelegerilor prealabile cu FMI. La moment nu este vizat, dar dacă vor fi careva schimbări în abordare atunci va trebui de discutat”, a declarat Gavriliță.

Declarațiile vin în contextul în care, la începutul lunii iulie, FMI a transmis pentru BANI.MD că acordul la nivel de experți cu Republica Moldova rămâne valabil și după demisia premierului Alexandru Munteanu.

„Am luat act de demisia prim-ministrului Alexandru Munteanu. Acordul la nivel de experți rămâne în vigoare. Avansarea către examinarea noului program de către Consiliul de directori executivi al FMI va depinde de implementarea de către autorități a angajamentelor asumate. Fondul Monetar Internațional își păstrează angajamentul de a sprijini eforturile Republicii Moldova pentru menținerea stabilității macroeconomice și avansarea pe calea implementării reformelor”, preciza instituția într-un răspuns oferit BANI.MD.

Premierul Alexandru Munteanu și-a anunțat demisia pe 3 iulie, invocând faptul că nu își mai poate exercita mandatul în conformitate cu principiile și convingerile sale.

Republica Moldova a ajuns recent la o înțelegere la nivel de experți cu FMI privind un nou program de cooperare, însă acesta nu prevede finanțare.

Ultimul program cu FMI a expirat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Din cauza neîndeplinirii mai multor angajamente, în special cele privind disciplina fiscal-bugetară și controlul cheltuielilor publice, Republica Moldova a pierdut ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!