Cât vor plăti locuitorii din Căușeni pentru alimentarea cu apă și canalizare. Tarifele aprobate de ANRE

07 Oct. 2022, 11:29
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Oct. 2022, 11:29 // Actual //  MD Bani

Astăzi, 7 octombrie 2022, în cadrul ședinței publice a Consiliului de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat tarifele pentru furnizarea/prestarea serviciului public de alimentare cu apă, de canalizare și de epurare a apelor uzate de către Î.M. „Apă-Canal” Căușeni pentru anul 2022, diferențiate pe categorii de consumatori.

Astfel, pentru serviciul public de alimentare cu apă potabilă, consumatorii casnici vor plăti 14 lei pentru un m3, iar consumatorii noncasnici – 26,55 lei/m3.

Pentru serviciul public de canalizare și de epurare a apelor uzate consumatorii casnici vor achita 13,67 lei/m3, iar consumatorii noncasnici – 23,00 lei/m3.

De asemenea, în cadrul ședinței au fost emise Avizele privind cuantumul tarifelor pentru furnizarea/prestarea serviciului public de alimentare cu apă, de canalizare și de epurare a apelor uzate pentru anul 2022 de către Î.M. ”Apă-Canal din Drochia” și Î.M. ”Servicii Comunal-Locative” Rezina.

Realitatea Live

23 Nov. 2025, 16:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Nov. 2025, 16:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Întreprinderea de Stat „Moldelectrica” a prezentat lista actualizată a furnizorilor precalificați pentru achiziționarea energiei electrice necesare acoperirii consumului tehnologic și a pierderilor din rețeaua națională de transport. Procesul se desfășoară conform Procedurii de procurare a energiei electrice stabilite în Regulile pieței energiei electrice, aprobate de ANRE.

Conform reglementărilor ANRE, Moldelectrica selectează sursele de energie prin licitații competitive, organizate cel puțin o dată pe an, pentru contracte anuale sau de 12 luni consecutive. Întreprinderea are însă posibilitatea să procure energie și pentru perioade mai scurte – trimestrial, lunar sau săptămânal – în funcție de necesități sau de prevederile caietului de sarcini.

În lista furnizorilor precalificați, potrivit datelor publicate, în listă figurează atât companii din Republica Moldova, cât și furnizori internaționali. Ultimele înscrieri au fost efectuate pe 11 noiembrie 2025. Astfel în lista compniilor sunt: Energoco,, MGRES, Navitas (Parte a grupului Premier Energy), ML Energy, Furnizare Energie, Trade Energo PLus, Trading o.o.o și Trading LLC.

De la începutul anului curent, Republica Moldova nu mai cumpără energie elctrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce Gazprom a suspendat livrările de metan în stânga Nistrului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII