Cine este câștigătorului concursului pentru achiziționarea a 100 de autobuze desemnat de Primărie? Ce preț propun 

27 Apr. 2021, 14:52
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Apr. 2021, 14:52 // Actual //  MD Bani

Municipalitatea informează că s-a încheiat concursul pentru achiziţionarea a 100 de autobuze noi pentru dotarea Î.M. „Parcul Urban de Autobuze”. Ofertantul MAZ a propus cea mai avantajoasă ofertă în raport calitate – preț, iar ulterior a fost desemnat câștigător, scrie Realitatea.md.

Iată care au fost propunerile ofertanților:

  • MAZ – 116.000 EURO (140.100 USD) – 72 luni garanţie;
  • Isuzu Anadolu – 124.000 EURO (149.205 USD) – 78 luni garanţie;
  • Xiamen King Long – 125.000 EURO (150.720 USD) – 61 luni garanţie;
  • BMC Otomotiv – 135.500 EURO (163.376 USD) – 49 luni garanţie;
  • Otokar Otomotiv – 141.500 EURO (170.634 USD) – 48 luni garanţie;
  • Temsa – 152.000 EURO (183.000 USD) – 48 luni garanție.

Totodată, conform cerințelor obligatorii, municipalitatea a dispus ca pe perioada garanției, câștigătorul să asigure deservirea autobuzelor din surse proprii, schimbul componentelor: lubrifianți, filtre, curele, precum și deservirea sistemelor de aer condiționat și a consumabililor.

Reamintim că municipalitatea a inițiat repetat la 25 februarie curent, licitația deschisă privind achiziționarea a 100 de unități noi pentru Î.M. „Parcul Urban de Autobuze”. Suma prevăzută pentru lotul de unități este de 270 milioane de lei.

Realitatea Live

19 Sept. 2025, 09:50
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
19 Sept. 2025, 09:50 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy PLC, compania controlată de miliardarul ceh Jiří Šmejc, a semnat un acord pentru achiziţia a 51% şi a controlului asupra Iberdrola Renovables Magyarorszag KFT, filiala din Ungaria a gigantului spaniol Iberdrola. Portofoliul vizat include parcuri eoliene operaţionale cu o capacitate totală instalată de 158 MW.

Valoarea tranzacţiei a fost stabilită la 128 milioane de euro pentru 100% din acţiuni, cu mecanism lockbox aplicabil de la 1 ianuarie 2025. Pentru finanţare, Premier Energy a obţinut un angajament de 90 milioane de euro printr-un credit sindicalizat de la Vista Bank şi Optima Bank (Grecia), în calitate de aranjori principali şi creditori iniţiali.

„Această achiziţie adaugă un activ de referinţă platformei noastre de producţie de energie regenerabilă şi reprezintă un nou pas important către construirea unui lider regional integrat în domeniul energiei. Ungaria este o piaţă cu fundamente solide, iar acest portofoliu ne oferă atât dimensiunea, cât şi credibilitatea necesare pentru extinderea prezenţei noastre”, a declarat José Garza, CEO al Premier Energy Group.

Potrivit companiei, parcurile achiziţionate reprezintă aproape jumătate din capacitatea totală eoliană operaţională a Ungariei şi circa un sfert din cea cumulată a Ungariei, Slovaciei şi Cehiei. După tranzacţie, portofoliul de producţie regenerabilă al Premier Energy în România, Moldova şi Ungaria va depăşi 500 MW (incluzând proiectele aflate în construcţie).

Pentru Premier Energy, aceasta este prima investiţie majoră în producţia de energie electrică în afara României şi Moldovei, consolidându-şi poziţia ca jucător regional în tranziţia energetică. Grupul are o capitalizare bursieră de 500 milioane euro, este al treilea mare distribuitor de gaze din România şi cel mai mare furnizor şi distribuitor de electricitate din Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII