Companiile rusești, lovite în moalele capului! Microsoft le decuplează de la serviciile cloud

04 Sept. 2024, 12:18
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Sept. 2024, 12:18 // Actual //  bani.md

Companiile din Rusia se confruntă cu întreruperea accesului la serviciile cloud ale Microsoft, potrivit unei informații publicate pe canalul de Telegram al „Softline”. Se menționează că, în ultimele zile, au început să apară modificări în statutul abonamentelor din consola de administrare, care au fost schimbate în „disabled”. Aceste restricții afectează servicii precum Microsoft 365, Office 365 și EMS, iar Teams este acum inaccesibil pentru utilizatori.

În luna mai, Microsoft a început să restricționeze accesul clienților corporativi ruși la soluțiile Visio Online, Project Online și Power BI.

În august, „Softline” a avertizat că, începând cu 2 septembrie, Microsoft va impune noi sancțiuni asupra afacerilor rusești, limitând accesul la anumite abonamente cloud pentru clienții corporativi din Rusia. Elena Volotovskaia, vicepreședintele pentru investiții al „Softline” și liderul Softline Venture Partners, a explicat că aceste noi restricții vor viza toate persoanele juridice înregistrate în Rusia, însă nu vor afecta companiile internaționale (MNC) deținute de entități străine sau controlate de acestea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!