Contrabandiștii moldoveni își freacă palmele! Se scumpesc țigările în România

26 Aug. 2024, 12:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Aug. 2024, 12:25 // Actual //  bani.md

Prețurile țigărilor se majorează din nou, în România, pentru a treia oară în acest an, de azi, 26 august, conform informațiilor luate din piață de Economedia. British American Tobacco, cel mai mare jucător din piață, a adăugat 0,50 lei în plus la pachetul de țigări. Precedenta scumpire a fost în 8 aprilie, cu 1 leu/pachet. Este a șasea scumpire a țigărilor de la începutul lui 2023.

Cele mai populare brand-uri de la BAT vor avea astfel prețuri după cum urmează: Pall Mall va costa 27 lei, iar Kent Blue va costa 28 lei. Rothmans Blue va costa 28 de lei pachetul, Vogue 29 de lei iar Viceroy Red 26,50 lei.

BAT are circa 50% din toată piața locală a țigărilor.

Precedentele scumpiri ale țigărilor BAT s-au făcut în 8 aprilie 2024, 15 ianuarie 2024 și 3 iulie 2023, cu câte un leu pe pachet. Anterior au mai fost două scumpiri, în aprilie și ianuarie 2023 (și decembrie 2022), cu câte 50 de bani. În nici doi ani, prețul pachetului de țigări a crescut cu 5 lei.

JTI și Philip Morris, ceilalți mari jucători din piață, încă nu au operat scumpiri, însă în mod normal urmează liderul pieței, la interval scurt.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

30 Iun. 2025, 12:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Soroceanu Olga
30 Iun. 2025, 12:25 // Actual //  Soroceanu Olga

Aflat într-o vizită scurtă la Chișinău, antreprenorul și cofondatorul Glovo, Sacha Michaud, a acordat un interviu pentru RLIVE TV, în care a vorbit despre parcursul său profesional, provocările din mediul de afaceri, pasiunile sale și planurile companiei Glovo pentru Republica Moldova.

Fondată acum 10 ani, Glovo este astăzi activă în 23 de țări și mii de orașe din întreaga lume, colaborând cu peste 180.000 de parteneri.

 

Moldova – o piață promițătoare pentru „quick commerce”

În 2024, Glovo Moldova a înregistrat o creștere accelerată, în special în zona livrărilor din supermarketuri. Astfel, Glovo își propune să fie partenerul digital al tuturor micilor afaceri locale, oferindu-le acces la piața online.

„A existat o lipsă de servicii de livrare. Noi am venit cu o soluție digitală, rapidă și eficientă. Iar oamenii au reacționat imediat. De ce să aștepți 2-3 zile pentru un produs, când el există chiar în orașul tău și poate ajunge la tine în 30 de minute?”

Potrivit fondatorului Glovo, modul în care procurăm produse se va schimba radical în următorii ani, nu doar în Moldova, ci la nivel global, unde acest proces este deja în transformare — vor exista două tipuri de cumpărători: cei care caută experiența fizică a alegerii și cei care știu exact ce vor, iar totul va depinde de necesitate, comoditate și va deveni din ce în ce mai digital.

De la jocheu la cofondator Glovo

Puțini știu că, înainte de a deveni antreprenor, Sacha Michaud a fost jocheu. Apoi, și-a descoperit pasiunea pentru tehnologie.

„M-am mutat în Barcelona și m-am îndrăgostit de oraș. Ulterior, m-am reprofilat în domeniul tehnologiei. Am fost norocos că lucrurile mergeau bine. Pentru o perioadă m-am dezvoltat în domeniul jocurilor online, în parteneriat cu cea mai mare companie de jocuri din lume. Și într-un final, 10 ani în urmă, am fondat Glovo”, povestește Michaud.

Deși este pentru prima dată în Moldova, Sacha Michaud s-a declarat plăcut surprins de modernitatea Chișinăului, a apreciat bucatele tradiționale moldovenești și spune că va reveni cu siguranță pentru a descoperi și alte locuri frumoase din țară.

Despre Glovo

Glovo este o aplicație de tip multi-categorie inovatoare care conectează utilizatorii cu afaceri și curieri, oferind servicii la cerere de la restaurante locale, supermarketuri, precum și de la diverse magazine specializate. Viziunea Glovo este de a construi cel mai mare marketplace online pentru a oferi tuturor acces la orice în orașul lor în câteva minute. Fondată în 2015 în Barcelona, compania operează în 23 de țări din Europa, Asia Centrală și Africa.

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO