Cu ce recomandări vine IGP de Paștele Blajinilor? Persoanele vârstnice să rămână acasă!

09 Mai 2021, 09:22
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Mai 2021, 09:22 // Actual //  MD Bani

După ce Primăria municipiului Chișinău a dat undă verde locuitorilor Capitalei de a merge, de Paștele Blajinilor, în cimitire, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției, vin cu un set de recomandări către moldoveni, scrie Realitatea.md.

Oamenii legii avertizează cetățenii că decizia Comisiei Extraordinare pentru Sănătate Publică a municipiului Chişinău nu anulează respectarea măsurilor sanitare impuse pentru a combate răspândirea noului coronavirus.

Printre recomandările comisiei, se numără:

  • recomandăm vârstnicilor, persoanelor infectate cu COVID – 19 sau cele ce prezintă simptome de infecție, persoanelor aflate în carantină/autoizolare sau cu probleme majore de sănătate, inclusiv celor din grupele cu risc sporit, să se abțină de la deplasare și să rămână acasă, pentru a nu se expune riscului de infectare pe ei însăși sau cei apropiați;
  • recomandăm conducătorilor auto să excludă deplasarea cu unitățile de transport până la intrarea în cimitire, parcând în adiacentul acestora, doar în locurile permise și să nu fie lăsate în mașină bunuri de preț;
  • dacă ați consumat băuturi alcoolice nu urcați la volan, optați pentru transportul public;
  • în cazul în care ați devenit victima sau sunteți martorul unei infracțiuni adresați-vă  după ajutor angajaților poliţiei implicați la menținerea ordinii publice sau apelați numărul unic de urgență – 112!

În acest sens Poliția, în comun cu alte subdiviziuni ale Ministerului Afacerilor Interne, vor asigura ordinea publică și recomandă cetățenilor să dea dovadă de responsabilitate civică și să respecte prevederile hotărârilor comisiilor extraordinare de sănătate publică.

Amintim că, de Paștele Blajinilor, peste 3 000 de polițiști vor asigura ordinea publică în țară.

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!