Cumnatul lui Usatîi devine oficial primul dealer auto autorizat Rolls-Royce peste Prut

01 Aug. 2024, 14:52
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Aug. 2024, 14:52 // Actual //  bani.md

Rolls-Royce Motor Cars anunță, în cadrul unei conferințe de presă desfășurate la reședința din București a E.S. Giles Matthew Portman, Ambasadorul Marii Britanii în România, numirea Automobile Bavaria ca dealer auto oficial cu sediu în România.

În calitate de dealer auto autorizat, Rolls-Royce Motor Cars Bucharest va avea acum capacitatea de a oferi în mod direct întreaga gamă de produse și servicii Rolls-Royce. Clienții din România vor avea un acces și mai extins la portofoliul și serviciile Rolls-Royce.

E.S. Giles Matthew Portman, Ambasadorul Marii Britanii în România, a declarat: „Industria de lux din Marea Britanie arată un nivel de investiții în continuă creștere, care ajută la crearea de locuri de muncă în țară și în întreaga lume. Cunoscuta siglă Spirit of Ecstasy reprezintă o emblemă pentru ceea ce înseamnă Best of British și suntem încântați să vedem consolidarea semnificativă a legăturilor Rolls-Royce Motor Cars cu România.”

Michael Schmidt este proprietarul Automobile Bavaria din România. Schmidt este căsătorit cu sora politicianului Renato Usatîi, Veronica Schmidt.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

30 Mart. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Mart. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, afirmă că salariul de aproximativ 50.000 de lei pe care îl primește în funcția publică este suficient în contextul economic al Republicii Moldova, însă nu reflectă nivelul de responsabilitate al poziției. Declarațiile au fost făcute în cadrul podcastului Ziarul de Gardă, unde oficialul a vorbit despre diferența majoră dintre veniturile din sectorul privat și cele din funcția publică.

Junghietu a precizat că anterior avea un salariu de circa 12.000 de euro pe lună, iar după preluarea funcției de ministru a fost nevoit să-și ajusteze cheltuielile la noile realități financiare. „Acum trăiesc din salariul de ministru”, a declarat acesta, menționând că nivelul costului de viață din Republica Moldova este mai redus comparativ cu orașe precum Madrid sau Haga.

În același timp, ministrul consideră că remunerația este adecvată raportată la situația economică a țării, însă insuficientă dacă este analizată prin prisma responsabilităților funcției. „Reieșind din realitățile economice ale țării, este suficientă, dar reieșind din gradul de responsabilitate, nu”, a explicat Junghietu.

Oficialul a subliniat că, în sectorul energetic, responsabilitățile sunt considerabile, făcând referire la proiecte de amploare, de ordinul miliardelor de dolari, pe care le-a gestionat anterior în cariera sa din mediul privat.