Delir la o telviziune rusă. Amenință occidentul: Vom ajunge în rai, iar vesticii vor arde în iad ca nişte gândaci

05 Mai 2022, 12:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Mai 2022, 12:21 // Actual //  bani.md

Delir total la o televiziune rusă de stat – jurnalişti şi politicieni ruşi spun că Rusia are capacitatea de a distruge Berlinul, Londra şi Parisul în 200 de secunde. Un jurnalist rus afirmă că „în caz de război nuclear, toţi vom muri, dar măcar ruşii vor ajunge în rai, iar vesticii vor arde în iad ca nişte gândaci”.

Gazdele unei emisuni transmisă la o televiziune de stat rusă a simulat modul în care Vladimir Putin ar lansa atacuri nucleare asupra a trei capitale din Europa, susţinând că „nu vor exista supravieţuitori”.

Gazdele unei emisuni transmisă la o televiziune de stat rusă a simulat modul în care Vladimir Putin ar lansa atacuri nucleare asupra a trei capitale din Europa, susţinând că „nu vor exista supravieţuitori”.

Ca răspuns la sprijinul vestic al Ucrainei, Putin a ordonat armatei să testeze rachetele Sarmat, cunoscute şi sub numele de Satan II.

Ameninţarea vine ca răspuns la comentariile făcute de ministrul apărării din Marea Britanie care sprijină atacurile ucrainene asupra infrastructurii ruse, transmite Daily Mail.Marea Britanie şi alte naţiuni occidentale continuă să sprijine Ucraina, aliaţii NATO furnizând echipamente, vehicule militare şi arme ţării asediate de ruşi.

Ameninţarea vine şi după ce fostul şef NATO, Richard Sherriff, a avertizat că „ în cel mai rău caz, Occidentul trebuie să se pregătească  pentru un război cu Rusia în Ucraina, pe fondul rapoartelor că preşedintele rus ar putea folosi parada de ziua victorie din 9 mai pentru a declara război total împotriva vecinului său”.

Gazdele emisiunii  60 Minute de pe canalul de televiziune de stat Pervîi Kanal (Canalul 1), poreclit ca PUTIN TV de presa occidentală,  au anunţat că oraşele Londra, Paris şi Berlin ar putea fi lovite în 200 de secunde de la lansarea rachetelor nucleare SATAN II/RS-28 Sarmat.

În emisiunea de joi, preşedintele partidului naţionalist Rodina, Aleksey Zhuravlyov, s-a gândit la ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar lansa arme nucleare împotriva Regatului Unit. Acesta a afirmat că: „insulele britanice nu vor mai exista dacă este lansată o singură rachetă Sarmat”.

El a insistat să spună că este foarte „serios”, în timp ce o altă gazdă a adăugat că „şi Marea Britanie are arme nucleare şi că nimeni nu va supravieţui în acest război nuclear”.

Producătorii emisiunii au arătat apoi spectatorilor o hartă care pare să sugereze că Rusia ar putea lansa rachetele nucleare din Kaliningrad, enclava rusă dintre Polonia, Lituania şi Marea Baltică.

El a estimat că rachetele ar putea ajunge la Berlin în 106 secunde, la Paris în 200 de secunde şi la Londra în 202 secunde.

Săptămâna trecută, Putin s-a lăudat că rachetele hipersonice ale ţării sale ar putea fenta toate sistemele de apărare modernă occidentală şi ar putea fi gata să lovească Marea Britanie „până în toamnă”.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO