Dolarul american, creșteri record în ultimele zile. Ce se întâmplă cu aurul și argintul

15 Iul. 2022, 05:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Iul. 2022, 05:45 // Actual //  bani.md

Joi, 14 iulie, cota aurului a scăzut cu mai bine de 1%, tocmai din pricina creșterii în mod continuu a dolarului american, raportat la principalele contrapartide globale. Astfel, aurul a scăzut cu 1,09% la 1.715,50 dolari, în timp ce argintul a scăzut cu 1,38%, la 18,95 dolari pe uncie.

Dolarul american a ajuns la un nou maximum al ultimilor 20 de ani, joi, 14 iulie. Printre efecte se numără reducerea cererii pentru metalul galben, mai ales pentru că există temeri cu privire la creșterea ratelor de dobândă ale Rezervei Federale, care urmărește să reducă inflația.

Platina a ajuns să scadă cu 1,88% la 840,89 dolari pe uncie, în vreme ce paladiul a scăzut cu 2,50%, la 1.929,66 dolari pe uncie. Joi, moneda americană depășea 139 de yeni japonezi, înregistrând cel mai ridicat preț față de moneda niponilor, din august 1998, conform Alephnews.ro.

Curs valutar, 14 iulie. Leul pierde teren în raport cu euro și dolarul american

Moneda națională, leul, a scăzut, astăzi, 14 iulie, și în raport cu euro, și în raport cu dolarul american, conform cotației ce a fost anunțate de Banca Națională a României (BNR).

 

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 17:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Ian. 2026, 17:02 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Compania FINANCECASA SRL, fondată și administrată de către Rustam Salmanov, a fost sancționată cu o amendă de constrângere în valoare de 52 500 de lei, pentru neexecutarea, în termenul stabilit, a mai multor hotărâri emise pe parcursul anului 2024 și la începutul anului 2025 de Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF). Decizia a fost luată de către CNPF în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

Potrivit autorității de supraveghere, prin majoritatea deciziilor neexecutate, entității i-a fost prescris să se limiteze la solicitarea de la debitori doar a restituirii sumei inițiale debursate conform contractelor de credit. Totodată, compania trebuia să restituie consumatorilor toate plățile percepute, inclusiv dobânzile, comisioanele, taxele, penalitățile, dobânzile de întârziere și orice alte costuri, cu excepția sumei inițiale acordate.

În același timp, cererea prealabilă depusă de CASH & GO SRL, controlată de Rustam Salmanov și administrată de Andrei Ignatenco, privind anularea și suspendarea executării Hotărârii CNPF din 6 ianuarie 2026 a fost respinsă. Prin hotărârea contestată, companiei i-a fost aplicată o amendă de constrângere în mărime de 82 500 de lei, pentru neexecutarea repetată a 11 hotărâri ale autorității de supraveghere, emise în perioada 2024–2025. Anterior aplicării sancțiunii, entitatea a fost somată să execute obligațiile stabilite, fiind avertizată asupra aplicării amenzii de constrângere în cazul neconformării. În ceea ce privește solicitarea de suspendare a executării hotărârii contestate, autoritatea a constatat că nu au fost prezentate argumente și dovezi care să justifice această măsură, prin prisma normelor legale aplicabile.

Autoritatea de supraveghere subliniază caracterul obligatoriu și imperativ al hotărârilor sale și avertizează că va aplica, fără derogări, toate măsurile coercitive prevăzute de legislație împotriva entităților care nu se conformează, în vederea protejării efective a drepturilor consumatorilor pe piața serviciilor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!