Domeniul în care Republica Moldova a dat lovitura. Cea mai mare creștere din spațiul Est-European

28 Apr. 2024, 18:49
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Apr. 2024, 18:49 // Actual //  bani.md

Industria IT din Republica Moldova a experimentat o expansiune impresionantă în ultimii ani, depășind cu mult ritmul de dezvoltare al altor țări din regiunea est-europeană. În special, în anul 2022, sectorul IT din Moldova a înregistrat o creștere de peste 30%, cifră care se situează mult peste media țărilor din aceeași zonă, potrivit declarațiilor Doina Nistor, directoarea proiectului Tehnologiile Viitorului, finanțat de USAID.

„În Moldova, industria IT se dezvoltă foarte rapid, cu o viteză extraordinară, deoarece în 2022 am înregistrat o creștere în domeniu de peste 30%. Aceasta reprezintă cea mai semnificativă creștere din Europa de Est, în comparație cu țările vecine. Este o veste bună, care indică existența unui talent tehnologic remarcabil în țara noastră”, a declarat Doina Nistor, conform citării de pe radiomoldova.md.

Nistor a subliniat, de asemenea, că industria IT este vitală pentru dezvoltarea altor sectoare economice, cum ar fi agricultura, contribuind la creșterea performanței acestora. În prezent, aproximativ 5% din forța de muncă a Republicii Moldova este angajată în sectorul IT.

În ceea ce privește nivelul salariilor, conform datelor furnizate de Biroul Național de Statistică, angajații din domeniul IT beneficiază de cele mai mari remunerații, cu un salariu mediu de aproximativ 30.000 de lei.

„Salariul mediu pentru un inginer sau o persoană implicată în dezvoltarea soluțiilor software ajunge la peste treizeci de mii de lei. Aceasta este media. În funcție de rolurile ocupate, cum ar fi arhitect de proiect, management etc., salariile pot fi mult mai mari. Totuși, trebuie să luăm în considerare și competiția internațională. Nu concurăm doar local, deoarece oamenii pot lucra și de la distanță. Este esențial să reținem talentele aici, în Republica Moldova, motiv pentru care trebuie să fim competitivi și în ceea ce privește nivelul salariilor”, a confirmat Petru Hareu, directorul unei companii de IT, pentru tv8.md.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Dec. 2025, 08:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Dec. 2025, 08:16 // Actual //  Ursu Victor

Datele actuale publicate de Biroul Național de Statistică cu privire la rata sărăciei din Republica Moldova nu reflectă tot sprijinul acordat de guvern, a declarat, ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, în cadrul emisiunii Rezoomat de la Realitatea TV, unde ministra a fost întrebată dacă moldovenii trăiesc, într-adevăr, mai bine și dacă autoritățile contestă datele statistice.

Potrivit Biroul Național de Statistică, rata sărăciei absolute a crescut în ultimii ani. Dacă în 2021, la începutul mandatului guvernării Partidul Acțiune și Solidaritate, aceasta era de 24,5%, în anul 2024 a ajuns la 33,6%. Situația este și mai gravă în mediul rural, unde sărăcia a atins nivelul de 42%.

Natalia Plugaru a subliniat că autoritățile nu neagă existența sărăciei și nici responsabilitatea statului în combaterea acestui fenomen, însă a atras atenția asupra metodologiei utilizate de BNS. Potrivit acesteia, rata sărăciei este calculată în baza unei metodologii mai vechi, moștenite din spațiul ex-sovietic, care se bazează exclusiv pe nivelul cheltuielilor gospodăriilor.

„Această metodă nu ia în calcul tot suportul pe care statul îl oferă. Compensațiile, medicamentele compensate, alimentația gratuită în școli nu sunt incluse în calcul. Or, aceste forme de sprijin, chiar dacă nu elimină sărăcia, reduc într-o anumită măsură povara asupra familiilor”, a explicat ministra.

Ea a precizat că, spre deosebire de metodologia actuală, Uniunea Europeană și Eurostat calculează sărăcia în funcție de venituri, incluzând indemnizațiile și compensațiile sociale. În acest context, BNS ar calcula deja și rata sărăciei pe baza veniturilor, însă acest indicator nu a fost încă introdus în statistica oficială.

„Nu spunem că moldovenii nu sunt săraci. Recunoaștem existența sărăciei și lucrăm pentru a o reduce. Dar vrem să putem măsura corect dacă politicile și măsurile statului au un impact real”, a mai declarat Plugaru.

Potrivit ministrei, noua metodologie armonizată cu standardele europene ar urma să devină oficială începând cu anul 2027, după finalizarea procesului de cooperare cu Eurostat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII