Este sau nu starea de urgență constituțională? Când va fi examinată sesizarea

22 Apr. 2021, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Apr. 2021, 15:59 // Actual //  MD Bani

Înalta Curte Constituțională a Republicii Moldova va examina miercuri, 28 aprilie 2021, cu începere de la ora 13:00, sesizarea privind controlul constituționalității Hotărârii Guvernului cu privire la propunerea declarării stării de urgenţă la data de 30 martie 2021 și a Hotărârii Parlamentului privind declararea stării de urgenţă din 31 martie 2021, scrie Realitatea.md.

Sesizarea a fost depusă de către deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Sergiu Litvinenco, care a declarat că starea de urgență, instituită la nivel național de către Parlament, a fost aprobată în contradicție cu prevederile legale, iar prin urmare actul normativ este neconstituțional. Litvinenco preciza că ar fi vorba de un abuz al autorităților competente în raport cu cetățenii țării.

Realitatea.md va transmite evenimentul în direct pe RLIVE.MD și RLIVE TV.

Realitatea Live

29 Dec. 2025, 17:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Dec. 2025, 17:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

La 29 decembrie 2025, Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” a reușit o performanță notabilă, rară și demnă de consemnat în istoria feroviară: a cumpărat haine. Nu bilete, nu piese de schimb, nu salarii restante, ci haine.

Potrivit unui comunicat plin de optimism instituțional, CFM a procurat 1475 de seturi de costume de lucru pentru angajați. În sfârșit, specialiștii care repară linii, întrețin infrastructura și deservesc trenuri vor putea înfrunta condițiile dificile nu doar cu răbdare și promisiuni, ci și cu îmbrăcăminte adecvată.

Potrivit comunicatului întreprinderii, echipamentul este „indispensabil”, mai ales într-un context în care salariile întârzie, reforma întârzie, dar costumele… au sosit la timp.

Conducerea subliniază că îmbrăcămintea specială este „un element esențial” pentru siguranță, sănătate și confort. Rămâne de văzut dacă siguranța financiară a angajaților va deveni vreodată la fel de esențială.

În prezent, muncitorii CFM vor putea lucra bine îmbrăcați, chiar dacă: nu știu când își vor primi toți banii, nu știu câte trenuri vor mai circula,
dar știu sigur că salopeta e nouă.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII