Fiscul „le-a ars” pe florărese pentru că nu dau chitanță

18 Feb. 2025, 10:34
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
18 Feb. 2025, 10:34 // Actual //  Ursu Victor

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a desfășurat, în perioada 13-14 februarie 2025, o acțiune de monitorizare a activității comercianților de flori din Republica Moldova, în contextul creșterii cererii specifice Zilei Îndrăgostiților (Valentine’s Day). Scopul principal al acțiunii a fost verificarea respectării disciplinei de casă, inclusiv eliberarea bonurilor fiscale pentru decontările în numerar și declararea tuturor veniturilor obținute.

În cadrul acestei acțiuni, au fost efectuate 19 controale fiscale prin verificarea operativă la comercianții de flori din întreaga țară. Rezultatele au arătat 9 cazuri de nerespectare a legislației privind neeliberarea bonurilor fiscale pentru tranzacțiile în numerar și 5 cazuri de lipsă a documentelor de proveniență a mărfii expuse spre comercializare. Ca urmare, au fost aplicate amenzi fiscale în valoare totală de aproximativ 65.000 de lei.

De asemenea, SFS a întocmit 9 procese-verbale contravenționale pentru încălcarea reglementărilor referitoare la exploatarea echipamentelor de casă și de control, aplicând amenzi în sumă totală de aproximativ 11.000 de lei.

În paralel, au fost monitorizate activitățile comerciale ale 7 contribuabili din Chișinău și Bălți, având în vedere posturile fiscale instituite. Autoritățile au subliniat că scopul acestei acțiuni nu a fost sancționarea, ci asigurarea respectării reglementărilor fiscale în domeniu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

16 Mart. 2026, 17:35
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Grîu Tatiana
16 Mart. 2026, 17:35 // Uncategorized //  Grîu Tatiana

Republica Moldova ar putea deveni țara cu cea mai rapidă creștere a PIB-ului pe cap de locuitor în perioada 2026–2030, potrivit unor estimări publicate de Fondul Monetar Internațional (FMI) și analizate de platforma Visual Capitalist.

Conform prognozelor, PIB-ul pe cap de locuitor al Moldovei ar urma să crească cu aproximativ 53% până în anul 2030, cel mai mare ritm dintre toate statele analizate. Indicatorul măsoară valoarea bunurilor și serviciilor produse într-o economie raportată la numărul de locuitori și este considerat unul dintre principalele repere pentru nivelul de trai.

În clasamentul țărilor cu cea mai rapidă creștere economică pe cap de locuitor, Moldova este urmată de Guyana (44,8%), Turkmenistan (38,1%), Serbia (36,6%) și Armenia (33,9%). În top se mai regăsesc Albania, Insulele Marshall, Mauritius, Kazahstan și China.

Analiza arată că majoritatea statelor cu ritmuri accelerate de creștere sunt economii emergente, unde reformele economice, dezvoltarea unor noi industrii și creșterea investițiilor pot genera salturi rapide ale veniturilor pe cap de locuitor.

Totodată, mai multe economii din Europa de Est și de Sud-Est apar în clasamentul primelor 25 de țări, inclusiv Serbia, Albania, Bulgaria, Polonia, Georgia și Lituania. Potrivit experților, aceste state beneficiază de investiții în creștere, modernizare economică și integrare tot mai profundă în piața europeană.

Pe de altă parte, atunci când este analizată creșterea în termeni absoluți a veniturilor pe cap de locuitor, clasamentul este dominat de economii foarte dezvoltate. Liechtenstein ar urma să înregistreze cea mai mare majorare, cu aproximativ 39 400 de dolari în plus per persoană până în 2030, urmat de Islanda, Irlanda, Qatar și Elveția.

Unele state apar în ambele clasamente – atât la creșterea procentuală, cât și la cea absolută. Printre acestea se numără Islanda, Guyana și Lituania, economii care combină ritmuri rapide de dezvoltare cu majorări consistente ale veniturilor populației.

Datele utilizate în analiză provin din prognozele FMI, iar PIB-ul pe cap de locuitor este calculat în dolari.