Formația Snails lansează o piesă nouă: „Este rezultatul intenției de a combina Blues, Rock-&-Roll și motivele locale”

14 Iul. 2023, 16:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Iul. 2023, 16:17 // Actual //  bani.md

Membrii trupei Snails lansează prima piesă după anunțul revenirii pe marile scene. Melodia se numește „Lele”, iar versurile și muzica au fost scrise de Lilian Severin, solistul formației Snails.

„Am lucrat mult împreună cu ceilalți membri ai trupei pentru a cizela această melodie. Este o piesă despre căutările interioare. Pot să spun că a fost o hoinăreală prin tot procesul acesta de căutări, când mergi fără a avea o țintă definită și te îndrepți spre orizont, iar piesa „Lele” este una dintre primele destinații în această hoinăreală. Pentru că genurile muzicale românești adesea intră în aceleași sonorități cu blues-ul american, a fost fascinant să le combinăm”, a declarat Lilian Severin.

Piesa „Lele” a fost lansată sub forma unui Live Session pe Youtube, în data de 14 iulie:

„Aceasta este unica metodă de a aduce rapid o înregistrare calitativă și un performance în fața publicului larg. Seamănă mult cu abordările din anii ‘60, care nouă ne sunt tare dragi”, a mai precizat solistul trupei Snails.

Recent, trupa Snails a anunțat că revine în spațiul muzical autohton după un deceniu de pauză. Membrii formației au precizat că, în următoarea perioadă, vor lansa câteva piese noi și vor susține mai multe concerte. Oficial, trupa nu și-a anunțat niciodată destrămarea, însă din anul 2013 a susținut un singur concert. Formația Snails a fost fondată în 1995, iar în prezent, din ea fac parte patru membri: Lilian Severin (chitară, vocal), Gabriel Andronic (chitară, vocal), Vitalie Colț (bas, vocal) și Mircea Sturza (tobe). Printre cele mai cunoscute piese ale formației se numără „Undeva”, „Trenul”,  „Nu-mi pasă”, „Superbasuri”, „Blue Passports” și altele.

Pentru a afla mai multe informații despre planurile formației Snails, accesați paginile oficiale de pe rețelele de socializare: https://www.facebook.com/officialsnailsbandhttps://www.instagram.com/official.snails/.

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.