(FOTO) Jeep intră în lupta SUV-urilor 100% electrice

17 Oct. 2022, 18:05
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
17 Oct. 2022, 18:05 // Au Bani //  MD Bani

Jeep face primul pas în sectorul SUV-urilor electrice cu noul Avenger care a venit la Salonul Auto de la Paris cu 400 de kilometri autonomie și un sistem de propulsie nou de 400V. Avenger este cel mai mic SUV din oferta americanilor și reprezintă prima etapă dintr-un plan ce include patru modele electrice noi pentru piața europeană ce vor fi lansate până în 2025.

Jeep a adus în capitala Franței cel mai nou și, totodată, cel mai mic SUV din oferta sa. Avenger în versiunea sa de producție se prezintă cu un motor electric și o baterie noi ascunse sub un ambalaj modern din care nu lipsește grila cu șapte elemente, un simbol Jeep încă de la începuturi. Avenger arată direcția pe care se îndreaptă Jeep după ce aceștia și-au trasat ca țintă poziția de lider printre producătorii de SUV-uri electrice, notează Automotiveworld.com.

Design-ul este unul specific ADN-ului Jeep cu aripi umflate și o bară spate angulară. Farurile cu tehnologie LED și blocurile optice spate cu lumini ce desenează un X sunt printre elementele vizuale care-l fac pe Avenger ușor de observat, iar lungimea de doar patru metri îl vor face atractiv în oraș.

Noul sistem de propulsie dezvoltat de Emotors cu o capacitate de 400V debutează pe Avenger și propune, în cifre clasice, 156 de cai putere și 260 Nm. Bateria de 56 de kWh aduce o autonomie de 400 de kilometri (WLTP) sau 550 de kilometri în ciclu urban. Conectat la un punct de reîncărcare cu putere de 100 kw, bateria lui Avenger se încarcă de la 20 la 80 de procente în 24 de minute, în timp ce o încărcare completă de la un punct de încărcare stradal obișnuit durează circa cinci ore și jumătate.

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 17:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Feb. 2026, 17:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Evaluarea manualelor școlare va fi plătită cu minimum 550 de lei pentru o coală de autor, iar cheltuielile pentru expertizarea manuscriselor nu vor putea depăși 15% din valoarea contractului de achiziție. Sunt doar câteva dintre modificările propuse într-un proiect de hotărâre a guvernului care schimbă regulile de elaborare, evaluare și distribuire a manualelor școlare.

Documentul introduce oficial noțiunea de „expertizare” alături de „evaluare”, pentru a reflecta analiza științifică și metodologică a conținutului.

Proiectul aduce precizări și privind durata de utilizare a manualelor. Pentru elevii claselor I-IX, aceasta va fi aprobată de Ministerul Educației și Cercetării și, de regulă, va constitui patru ani pentru învățământul primar și cinci ani pentru învățământul gimnazial, ministerul având dreptul să modifice această perioadă. În plus, autoritățile vor putea achiziționa un număr suplimentar de manuale, în limita a 5% din comanda inițială, pentru a înlocui exemplarele deteriorate, pierdute sau insuficiente, inclusiv pentru clasele X-XII. Potrivit documentului, această limită „va permite reacția rapidă la pierderi, deteriorări sau fluctuații de efectiv, va preveni achizițiile nejustificate și va susține continuitatea procesului educațional fără sincope”.

Se modifică și categoriile de copii care vor beneficia gratuit de manuale. Dacă în prezent legea enumeră explicit copiii orfani, cei din familii monoparentale, din familii cu trei și mai mulți copii, copiii aflați sub tutelă, în plasament, cu dizabilități sau din familii beneficiare de ajutor social, noua formulare propune o abordare mai generală, vizând copiii aflați în situație de risc, cei din familii defavorizate și copiii cetățenilor străini cu ședere legalizată în Republica Moldova, dacă se încadrează în aceste categorii. Potrivit notei informative, categoriile de elevi beneficiari vor fi identificați prin intermediul sistemelor informaționale, iar procesul de asigurare cu manuale școlare gratuite va fi simplificat.

Impactul bugetar estimat pentru aplicarea modificărilor este de 40 de milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!