(FOTO) Liliacul a înflorit la început de octombrie la Chișinău. Colorează străzile Capitalei

07 Oct. 2022, 10:35
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Oct. 2022, 10:35 // Actual //  MD Bani

Toamna caldă a dus de nas arbuștii, iar cei de liliac au înflorit pentru a doua oară în acest an în Capitală. La început de octombrie, și unii castani s-au lăsat amăgiți de soare și au desfăcut mugurii.

Oamenii de știință afirmă că este vorba despre o anomalie apărută pe fundalul schimbărilor climatice, transmite știri.md. Arborii decorativi nu vor suferi prea mult din cauza lui, însă cei fructiferi vor pierde din imunitate și au șansa să înghețe.

Liliacul în floare în octombrie reprezentă anomalie, afirmă specialiștii. Conform lor, astfel planta răspunde la stresul fiziologic, cel mai probabil cauzat de schimbarea bruscă a vremii.

De la începutul mileniului, fenomene similare se produs tot mai des. În această toamnă, arbuștii de liliac au mai înflorit în stânga Nistrului, iar merii – la Călărași. Fenomene similare s-au mai întâmplat și în toamna lui 2017.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

09 Ian. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a încasat în anul 2025 41,15 miliarde de lei la bugetul de stat, cu 2,87 miliarde de lei mai mult decât în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 7,5%, arată datele oficiale ale instituției.

Structura încasărilor arată că TVA-ul la import rămâne principala sursă de venit, cu 66,6% din total, urmat de accize – 26,8% și taxa vamală – 6,4%.

Potrivit raportului, TVA-ul la import a însumat 27,4 miliarde de lei, în creștere cu 1,95 miliarde de lei (+7,7%) față de 2024. Accizele la import au ajuns la 11,01 miliarde de lei, cu 745,8 milioane de lei mai mult decât anul precedent (+7,3%).

Cele mai mari contribuții la accize au venit din: produsele petroliere importate, care au adus 4,62 miliarde de lei (+14,4%), produsele din tutun – 3,65 miliarde de lei (+0,1%) și mijloacele de transport importate – 2,15 miliarde de lei (+8,2%).

În același timp, unele categorii au înregistrat scăderi, inclusiv accizele la gazele lichefiate (–2,4%), băuturile alcoolice tari (–7,8%) și vinurile importate (–19,7%).

Taxa vamală a generat 2,63 miliarde de lei, cu 6,7% mai mult decât în 2024, în timp ce taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a scăzut la 50,7 milioane de lei (–12,5%).

Datele arată că bugetul de stat a fost alimentat în 2025 în principal din importuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!