Gigantul media Forbes ar fi ajuns sub controlul unui dubios investitor rus, apropiat al Kremlinului

22 Oct. 2023, 05:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Oct. 2023, 05:42 // Actual //  bani.md

Un fost angajat al administrației de la Kremlin, antreprenorul și investitorul rus Magomed Musaev, originar din Daghestan, af fi cumpărat conglomeratul media Forbes.

Washington Post scrie despre acest lucru cu referire la cinci înregistrări audio și o înregistrare video ce conțin mărturisirii ale omului de afaceri.

„Tocmai am cumpărat Forbes global. Înțelegi că atunci când ai în mâini cheia celui mai prestigios brand din lume, această cheie îmi va oferi acces la oricine”, spune Musaev într-una dintre înregistrări.

Potrivit acestor documente, el a plătit 800 de milioane de dolari pentru o participație de control asupra Forbes.

Vânzătorul a fost compania din Hong Kong – Integrated Whale Media Investments (IWMI), care a cumpărat Forbes Media de la familia Forbes în 2014.

Solicitat de The Washington Post să comenteze cu privire la implicarea sa directă în acord, Magomed Musayev a negat, și a spus că sunt „prostii absolute”.
Cine este Magomed Musayev

Magomed Musaev este președintele fondului de risc Global Venture Alliance. În 2018, a achiziționat Forbes Rusia. The Washington Post îl numește un om de afaceri „legat de guvernul Federației Ruse”.

El a promovat candidatura Rusiei pentru organizarea Expoziției Mondiale Expo în 2010. Timp de mulți ani, fondurile sale au fost investite în afaceri rusești și globale, adesea legate de știință.

În 2020, Musaev a creat Sapiens Impact, o comunitate globală care intenționează să strângă cel puțin un trilion de dolari într-un fond pentru a rezolva problemele comune ale umanității.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:16 // Actual //  bani.md

Un pretins buletin de vot, unde ștampila VOTAT este aplicată în dreptul unui concurent electoral, circulă în mediul online de câteva zile. În context, Comisia Electorală Centrală (CEC) susține că imaginea este trucată, iar buletinul de vot fals. Scopul acestor imagini, potrivit autorității electorale, este de a induce în eroare alegătorii și de a submina încrederea în procesul electoral.

„Astfel de acțiuni fac parte din campanii ostile de manipulare și antagonizare a societății”, mai adaugă CEC într-o declarație oficială.

Precizările Comisiei Electorale Centrale

Modelul oficial al buletinului de vot se aprobă exclusiv prin hotărârea Comisiei Electorale Centrale, după înregistrarea tuturor concurenților electorali. Precizăm că astăzi, 19 august, este ultima zi când pot fi depuse cereri pentru înregistrarea candidaților la funcția de deputat.

Tipărirea buletinelor de vot se realizează numai în condițiile și termenele stabilite de legislația electorală, într-un proces transparent, cu participarea observatorilor, mass-media și a concurenților electorali.

„Comisia Electorală Centrală condamnă ferm răspândirea de falsuri, imagini trucate și tentative de manipulare și îndeamnă cetățenii să se informeze doar din surse oficiale. Totodată, adresăm un apel către mass-media să manifeste responsabilitate și să evite difuzarea materialelor neverificate, în special a celor care prezintă indicii de fals informatic.

Atenționăm că răspândirea unor informații trucate servește intereselor celor care doresc un proces electoral denaturat, dominat de emoții și decizii impulsive, și nu de libera exprimare a voinței alegătorilor”, comunică CEC.

Actele pentru înregistrarea în cursa electorală pot fi depuse până pe 19 august, iar campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII