Havuz, în stare deplorabilă – în centrul capitalei. Cum ar putea arăta, după modernizare, scuarul din faţa C.C. „UNIC”

26 Apr. 2024, 11:37
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Apr. 2024, 11:37 // Actual //  bani.md

Cândva era unul din cele mai frumoase locuri din Chişinău, dar acum a ajuns într-o stare care nu face deloc cinste zonei centrale a oraşului. Este vorba despre scuarul din faţa Centrului Comercial „UNIC”: havuz în stare deplorabilă, pavaj dezbătut, ţevi vechi la vedere etc. O serie de fotografii realizate la faţa locului ilustrează din plin acest dezastru, care intră în contrast cu faţada magazinului, recent modernizată, cu zona amenajată tot recent din partea străzii Ismail şi chiar cu pavajul instalat în apropiere de havuz de municipalitate, transmite provincial.md.

Dar, lucrurile s-ar putea schimba dacă administraţia Centrului comercial va realiza proiectul de amenajare a zonei adiacente, aşa cum a anunţat mai devreme. Acest proiect a fost elaborat de către renumita companie Chapman Taylor – lider mondial în domeniul proiectelor mixte de dezvoltare urbană şi prevede inclusiv construcţia unui scuar modern, dar şi a unei parcări subterane cu circa 1000 de locuri. Astfel, va fi soluţionată parţial şi problema parcărilor din zona centrală a oraşului, dar şi ne vom alege cu un scuar modern.

Cum arată acum respectiva zonă şi cum ar putea arăta, vedeţi în galeria foto de mai jos.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!