Iadul economic începe acum! – Ioniță avertizează: Economia se prăbușește, iar Guvernul doarme

18 Mart. 2025, 10:58
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
18 Mart. 2025, 10:58 // Actual //  Ursu Victor

Economistul Veaceslav Ioniță avertizează că Republica Moldova traversează una dintre cele mai grave crize economice din ultimele decenii, comparabilă doar cu prăbușirea economică de după destrămarea URSS.

Datele oficiale confirmă că Moldova a intrat în recesiune, cu două trimestre consecutive de scădere economică. Creșterea economică pe întreg anul 2024 este de doar 0,1%, însă problema reală este stagnarea cronică a economiei: în ultimii cinci ani, PIB-ul a crescut cumulativ cu doar 0,4%.

Conform analizei lui Veaceslav Ioniță, Moldova se confruntă cu un colaps sistemic al principalelor sectoare economice:

Agricultura a suferit pierderi de 7 miliarde lei (-14,6%), afectând direct fermierii și zonele rurale.
Industria este în scădere cu 3,4%, pierzând 3 miliarde lei, semn că producția se află în criză.
40.000 de locuri de muncă au dispărut din sectorul real al economiei, în timp ce statul a angajat încă 7.000 de bugetari, semnalând o direcție nesustenabilă a politicilor economice.

Exporturile s-au prăbușit cu 12,2%, cu pierderi de 493 milioane de dolari, afectând competitivitatea Moldovei pe piețele externe.
Datorie uriașă, fără rezultate economice.

În ultimii patru ani, Moldova a primit o injecție de 3,4 miliarde de euro sub formă de granturi și împrumuturi. Cu toate acestea, economia nu a înregistrat o creștere reală, iar datoria publică a depășit 2,6 miliarde de euro.

În fața acestui tablou sumbru, guvernul continuă să depindă de finanțări externe, fără o strategie clară de dezvoltare economică. Economistul Ioniță avertizează că banii împrumutați nu pot înlocui o viziune economică solidă. Fără reforme structurale, sprijinirea antreprenorilor locali și reducerea dependenței de importuri, Moldova riscă un declin economic ireversibil.

Veaceslav Ioniță trage un semnal de alarmă: „Recesiunea este doar vârful icebergului. Întrebarea reală este: suntem pregătiți să evităm colapsul sau vom asista neputincioși la prăbușirea economiei?”

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!