Locuitorii din Camenca, Glodeni, vor fi așteptați la urnele de vot pe 16 mai pentru a-și alege primarul

02 Mart. 2021, 11:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Realitatea.md
02 Mart. 2021, 11:38 // Actual //  Realitatea.md

Locuitorii din comuna Camenca, raionul Glodeni, vor fi așteptați duminică, 16 mai curent, la urnele de vot pentru a-și alege primarul. Comisia Electorală Centrală a decis azi desfășurarea alegerilor locale noi în localitate în legătură cu decesul primarului Ion Postolachi, membru al Partidului Acțiune și Solidaritatea ales pe din partea Blocului electoral ACUM.

„Comisia Electorală Centrală a fost informată despre încetarea înainte de termen a mandatului de primar a domnului Postolachi Ion, în legătură cu decesul acestuia”, a raportat în cadrul ședinței președintele CEC, Dorin Cimil.

Astfel, membrii Comisiei au luat act de vacanța mandatului de primar și au stabilit pentru data de 16 mai 2021, desfășurarea alegerilor locale noi în comuna Camenca, raionul Glodeni.

Astfel, la 16 mai, alegeri locale noi pentru funcția de primar vor avea loc în comuna Hîrtop, raionul Cimișlia, comuna Negurenii Vechi, raionul Ungheni și comuna Camenca, raionul Glodeni.

Perioada electorală pentru desfășurarea alegerilor locale noi din această primăvară începe la data de 4 martie curent.

 

Realitatea Live

20 Dec. 2025, 11:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Dec. 2025, 11:05 // Actual //  Ursu Victor

Europa a ajuns să susțină Ucraina printr-un model financiar tot mai fragil, după ce ideea unui „împrumut reparatoriu” a eșuat sau, cel puțin, a fost amânată pe termen nedeterminat, scrie revista The Spectator într-o analiză semnată de comentatorul Owen Matthews.

Potrivit autorului, odată cu blocarea acestui mecanism financiar, sistemul de „susținere vitală” a Kievului a devenit mai vulnerabil ca niciodată. În lipsa unei soluții structurale pe termen lung, finanțarea Ucrainei depinde tot mai mult de împrumuturi și decizii politice temporare.

În timp ce Statele Unite ale Americii continuă eforturile de a impune un acord de pace, Europa a ales să parieze pe continuarea finanțării conflictului. Această abordare, susține The Spectator, mută povara economică aproape exclusiv pe umerii contribuabililor europeni și lasă Ucraina într-o situație de dependență financiară tot mai accentuată.

„În rezultatul acestor decizii, Ucraina a ajuns, în sens literal, să trăiască pe datorie”, notează Owen Matthews, subliniind că lipsa unor instrumente financiare durabile riscă să slăbească stabilitatea economică a țării pe termen mediu și lung.

Analiza The Spectator sugerează că, fără un consens clar în Europa privind utilizarea activelor rusești sau alte forme de finanțare solidă, sprijinul pentru Ucraina va rămâne vulnerabil la schimbările politice și la oboseala economică tot mai vizibilă în statele membre.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII