Măsuri mai blânde pentru șoferi: Amenzile vor fi înlocuite de avertismente pentru unele încălcări

28 Nov. 2024, 11:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
28 Nov. 2024, 11:05 // Actual //  Ursu Victor

Șoferii care vor comite încălcări ale regulamentului de circulație care nu au un impact semnificativ asupra ordinii și securității publice vor fi sancționați doar cu avertismente, în loc de amenzi, conform unui proiect de lege recent propus. Această măsură se aplică pentru încălcări care nu pun în pericol grav traficul sau siguranța publică, iar șoferii vor beneficia de un tratament mai blând, cu condiția să nu fi fost sancționați pentru fapte similare în ultimul an și să fi achitat toate amenzile anterioare.

Printre încălcările care vor putea fi sancționate doar cu avertismente se numără: defecțiuni la dispozitivele de iluminare sau semnalizare, conducerea unui vehicul cu numărul de înmatriculare indescifrabil sau amplasat incorect, nerespectarea normelor privind iluminatul pe timp de noapte sau în condiții de vizibilitate redusă, precum și neconectarea farurilor corespunzătoare în timpul zilei.

Conform autorităților, scopul acestei măsuri este de a reduce presiunea financiară asupra șoferilor care comit încălcări minore, dar și de a încuraja respectarea normelor de circulație. Totodată, se urmărește descurajarea comportamentului neglijent în trafic fără a crea un sistem punitiv excesiv.

Proiectul de lege va fi dezbătut în perioada următoare, iar, dacă va fi adoptat, noile reglementări vor intra în vigoare în scurt timp.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Feb. 2026, 18:02
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Feb. 2026, 18:02 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Două proiecte de lege care vizează modernizarea cadrului legal al pieței asigurărilor și alinierea acestuia la standardele Uniunii Europene au fost supuse consultării publice. Inițiativele au fost elaborate de Banca Națională a Moldovei (BNM) și sunt promovate de Ministerul Finanțelor, în conformitate cu principiile transparenței decizionale.

Potrivit autorităților, noile reglementări propun un cadru normativ actualizat, cu termene clare de intrare în vigoare în perioada 2028–2029, fără a introduce modificări imediate pentru consumatori și pentru piața asigurărilor. Scopul este consolidarea stabilității sectorului, creșterea protecției asiguraților și apropierea treptată de practicile europene.

Primul proiect vizează asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) și urmărește armonizarea regulilor din Republica Moldova cu cele aplicate în Uniunea Europeană. Documentul clarifică rolurile instituțiilor implicate: BNM va exercita supravegherea companiilor de asigurări, iar Comisia Națională a Pieței Financiare va gestiona relația contractuală cu clienții, inclusiv constatarea și plata despăgubirilor.

Proiectul mai prevede trecerea la un sistem de stabilire liberă a tarifelor RCA, în linie cu practicile europene, precum și majorarea limitelor de despăgubire pentru a oferi o protecție mai ridicată persoanelor prejudiciate. Totodată, este creat cadrul pentru un sistem informațional modern în domeniul RCA, care va asigura evidența centralizată a polițelor și a daunelor.

Implementarea va fi etapizată, iar prevederile legii vor intra în vigoare peste doi ani. Dispozițiile privind prima unică ce va acoperi RCA intern și asigurarea externă „Carte Verde” vor deveni aplicabile doar după aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Al doilea proiect se referă la activitatea de asigurare și reasigurare și are ca obiectiv creșterea siguranței și stabilității pieței pentru consumatori. Noile reguli impun cerințe mai stricte de capitalizare, guvernanță și gestionare a riscurilor pentru companiile de asigurări, astfel încât acestea să își poată onora obligațiile față de clienți.

Documentul stabilește reguli clare privind organizarea conducerii, transparența acționariatului și managementul riscurilor. În același timp, sunt prevăzute cerințe proporționale pentru companiile mai mici, pentru a evita presiuni excesive asupra acestora.

Proiectul actualizează și cerințele privind capitalul minim al asigurătorilor, în funcție de tipul de activitate desfășurată, pentru a garanta resurse financiare suficiente în vederea achitării despăgubirilor.

Aplicarea noilor reguli va fi graduală. La intrarea în vigoare, companiile vor trebui să respecte cea mai mare parte a cerințelor, iar conformarea integrală va avea loc într-o etapă ulterioară. Se propune ca legea privind activitatea de asigurare și reasigurare să intre în vigoare la 1 ianuarie 2029.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!