„Moldova și România sunt în pericol!” – avertismentul lui Macron despre Putin

02 Mart. 2025, 07:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Mart. 2025, 07:59 // Actual //  Ursu Victor

În cadrul interviului acordat pentru La Tribune Dimanche, Emmanuel Macron a spus că posibila „dezangajare” a Statelor Unite de Ucraina „nu este în interesul lor”.

„Ceea ce au făcut Statele Unite în ultimii trei ani este pe deplin în concordanţă cu tradiţia diplomatică şi militară. Vreau să le spun americanilor că distanţarea de Ucraina nu este în interesul lor”, a subliniat Macron, citat de BFMTV.

Preşedintele Franţei mai spune că pacea din Ucraina trebuie să fie justă şi durabilă.
„Desigur, suntem cu toţii de acord să facem pace. Dar nu poate exista o pace justă şi durabilă cu abandonarea Ucrainei”, a spus preşedintele francez, adăugând că „semnarea unui acord de încetare a focului fără nicio garanţie de securitate pentru Ucraina” ar duce „la dispariţia capacităţii de descurajare geostrategică în ceea ce priveşte Rusia, China”.

Emmanuel Macron a tras un semnal de alarmă privind viitoarele intenţii ale ruşilor. Dacă Putin nu va fi oprit, „cu siguranţă va merge în Moldova şi poate mai departe în România”, a precizat Emmanuel Macron, care va încerca să-i convingă pe europeni să iniţieze rapid „finanţare masivă şi comună” pentru securitate, conform BFMTV.

Un summit al liderilor europeni va avea loc duminică la Londra.

Realitatea Live

02 Mart. 2025, 07:54
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Mart. 2025, 07:54 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Autorităţile britanice au semnat documentele prin care se aproba împrumutul de de 2,6 miliarde de lire sterline pentru sprijinirea Ucrainei, potrivit Sky News.

Aceste fonduri sunt legate de active ruseşti îngheţate, a explicat sursa menţionată. Împrumutul va fi rambursat folosind profiturile extraordinare ale acelor active ruseşti.

Grupul G7 a anunţat anul trecut 50 de miliarde de dolari pentru Ucraina folosind acest tip de împrumut, care urmează să fie plătit până la sfârşitul anului 2027.

 
NO COMMENT | SCRIITORUL VLADIMIR BEŞLEAGĂ, PETRECUT PE ULTIMUL DRUM
NO COMMENT | SCRIITORUL VLADIMIR BEŞLEAGĂ, PETRECUT PE ULTIMUL DRUM
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | CEI 3 ANI DE AGRESIUNE A RUSIEI ÎN UCRAINA, ÎN IMAGINI
NO COMMENT | MESAJELE OFICIALILOR LA 3 ANI DE LA INVAZIA RUSĂ ÎN ŢARA VECINĂ
NO COMMENT | MESAJELE OFICIALILOR LA 3 ANI DE LA INVAZIA RUSĂ ÎN ŢARA VECINĂ
NO COMMENT | PARLAMENTUL ŞI MISIUNILE DIPLOMATICE AU DEPUS FLORI LA AMBASADA UCRAINEI
NO COMMENT | PARLAMENTUL ŞI MISIUNILE DIPLOMATICE AU DEPUS FLORI LA AMBASADA UCRAINEI
NOU SEDIU AL UNITĂȚII DE SALVATORI ȘI POMPIERI DIN CĂINĂRI, CAUȘENI
NOU SEDIU AL UNITĂȚII DE SALVATORI ȘI POMPIERI DIN CĂINĂRI, CAUȘENI
NO COMMENT | EXERCIŢIU DE SALVARE DUPĂ PRĂBUŞIREA SUB GHEAŢĂ
NO COMMENT | EXERCIŢIU DE SALVARE DUPĂ PRĂBUŞIREA SUB GHEAŢĂ