Moldovenii și-au cumpărat mașini în leasing de peste un miliard de lei! Piața e în scădere

12 Mai 2023, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Mai 2023, 14:37 // Actual //  bani.md

Moldovenii au cumpărat în anul 2022 mașini în leasing în sumă de 1,4 miliarde de lei, arată datele Biroului Național de Statistică.

Persoanele fizice și-au cumpărat mașini de 786,7 mil. lei (sau 53% din total), întreprinderile şi organizațiile – 688,6 mil. lei (sau 47% din total) iar instituțiile financiare – 0,7 mil. lei (sau 0,1%).

În funcție de perioada de achiziție în leasing, cele mai multe contracte au fost perfectate pe o perioadă de la 3 la 5 ani – 837,6 mil. lei, mai mult de 5 ani – 3,7 mil. lei (care a reprezentat respectiv 57% și 0,3% din valoarea totală a mijloacelor fixe acordate în leasing). Leasingul pentru trei ani a însumat 634,7 mil. lei.

Piața de leasing a constituit în 2022, 1,5 miliarde lei sau cu 226,7 milioane lei (cu 13%) mai puțin față de anul 2021. Automobilele au avut cea mai mare pondere în totalul mijloacelor achiziționate în leasing – 97%, restul au fost utilaje pentru companii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!