Motorină din România – 4000 de tone! Ajutor pentru fermierii moldoveni

04 Apr. 2023, 10:03
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2023, 10:03 // Actual //  bani.md

Noi știm că în Ucraina astăzi mai sunt încă pe stoc 30 de milioane de tone de cereale, drumurile astea maritime prin Marea Neagră sunt extrem de anevoioase și foarte grele, și sunt extrem de politizate, și noi cunoaștem că acolo-i totul foarte și foarte neclar și în fiecare zi se pot opri, a declarat ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea la emisiunea „Puncte de reflecție” de la Vocea Basarabiei.

„Practic sunt o mulțime de întrebări la care noi nu avem răspuns, dar în aceeași parte, ca să știți, alături de agricultorii din Republica Moldova este, spre exemplu, Guvernul României, care a declarat că va da 4.000 de tone de motorină”, a punctat Bolea.

Potrivit ministrului urmează să fie o hotărâre de guvern, când va fi luată această hotărâre, noi am fost informați că, de principiu, s-a luat o astfel de decizie, când va fi luată o decizie finală și va fi hotărârea de guvern românească, noi deja avem experiența distribuției celor 6.000 de tone, noi vom elabora, chiar astăzi înainte de a venit la emisiune vorbeam cu dl Șarban, i-am spus să ridice regulamentul în baza căruia au fost distribuite, să începem să lucrăm la el și în momentul în care vom ști că deja se dă să aducem agricultorii, asociațiile și să ne așezăm la masă cu ei să vedem cum distribuim, care este algoritmul, cui dăm acest ajutor, că vorbim de consecințele secetei, că vorbim de prăbușirea prețului, adică să găsim un algoritm care să reflecte necesitățile agricultorilor și să împărțim aceste 4.000 de tone agricultorilor din Republica Moldova.

Proiectul România are prioritate în comunicare – ediția 2.0 – este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Conținutul acestui material nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Nov. 2025, 12:45
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Nov. 2025, 12:45 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Grupul elvețian Gunvor și-a retras oferta pentru achiziția activelor internaționale ale Lukoil, inclusiv a celor din România și Republica Moldova, după ce Departamentul Trezoreriei SUA a catalogat compania drept „păpușa Kremlinului” și a refuzat să aprobe tranzacția.

Decizia vine la doar o săptămână după ce Lukoil acceptase propunerea de vânzare către Gunvor, care intenționa să preia întregul portofoliu internațional al gigantului rus – un pachet estimat la 22 miliarde de dolari, ce includea rafinăria Petrotel Ploiești (cu o capacitate anuală de 2,5 milioane tone de țiței), o rețea de peste 320 de benzinării în România, active din Bulgaria, Olanda și Republica Moldova, precum și participații în proiecte petroliere și de gaze din Orientul Mijlociu.

„Președintele Donald Trump a fost clar că războiul trebuie să se încheie imediat. Atât timp cât Putin continuă aceste crime fără sens, păpușa Kremlinului, Gunvor, nu va primi niciodată licența de a opera și a profita”, a transmis Trezoreria SUA într-un mesaj publicat pe platforma X.

Tranzacția, care trebuia să fie validată de Oficiul pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) până la 21 noiembrie, a fost practic blocată de Washington, fără această licență nicio bancă occidentală neputând procesa plățile.

Gunvor a reacționat ferm, calificând declarația autorităților americane drept „fundamental eronată și falsă”. „Grupul nostru a fost mereu transparent în privința proprietarilor și activităților sale. De peste un deceniu, ne-am distanțat activ de Rusia, am vândut toate activele de acolo și am condamnat public războiul din Ucraina”, a declarat purtătorul de cuvânt al companiei, Seth Pietras, pentru Politico.

Compania susține că a fost „deturnată de la intențiile sale reale” și că retragerea ofertei are ca scop „clarificarea unei neînțelegeri”, nu o confirmare a vreunei legături cu Kremlinul.

Potrivit Financial Times, mulți analiști se îndoiau că Gunvor ar fi putut finaliza achiziția, având în vedere gradul de îndatorare și capitalul propriu limitat al grupului.

Gunvor are, însă, un trecut strâns legat de Rusia: compania a fost fondată în anul 2000 de miliardarul suedez Torbjörn Törnqvist și oligarhul rus Ghenadi Timcenko, un apropiat al președintelui Vladimir Putin, sancționat de Statele Unite încă din 2014. Deși Timcenko și-a vândut participația de 43,6% în Gunvor chiar înainte de impunerea sancțiunilor, Washingtonul a continuat să considere compania „suspectă de legături cu Kremlinul”.

În prezent, Lukoil, una dintre cele mai mari companii petroliere private din Rusia, este presată să-și vândă rapid afacerile din afara Federației Ruse, pentru a evita blocarea totală a operațiunilor. Printre acestea se numără și rețeaua Lukoil Moldova, principalul furnizor de kerosen al Aeroportului Internațional Chișinău, care trebuie să-și cedeze activele până la 21 noiembrie, conform deciziei autorităților de la Chișinău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII