Natalia Gavrilița: La momentul de față sunt multe probleme în sectorul energetic

14 Sept. 2021, 15:49
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
14 Sept. 2021, 15:49 // Slider //  MD Bani

Astăzi, 14 septembrie 2021, Natalia Gavrilița a avut o întrevedere cu echipa Băncii Mondiale, condusă de managerul în domeniul energeticii pentru Europa și Asia Centrală, Sudeshna Banerjee. Subiectul abordat în cadrul întâlnirii a fost eficientizarea și modernizarea sistemului energetic național. În timpul discuțiilor, prim-ministrul a declarat că sectorul energetic se confruntă cu o mulțime de probleme. 

Scopul vizitei a fost de a discuta programul energetic al Băncii Mondiale și viitoarele programe pentru eficientizarea și modernizarea sistemului energetic național.

În acest sens, echipa Băncii Mondiale a prezentat proiectele energetice implementate în prezent în Republica Moldova. Este vorba despre proiectul de dezvoltare a sistemului energetic (PDSE), care are drept obiective sporirea capacității și fiabilitatea sistemului de transport al energiei electrice în Moldova, prin construcția liniei electrice aeriene de 400 kV cu un singur circuit pe direcția Vulcănești-Chișinău.

De asemenea, în cadrul întrevederii, oficialii au mai discutat și despre pregătirea etapei a 2-a a proiectului de îmbunătățire a eficienței Sistemului de Alimentare Centralizată cu Energie Termică (SACET II) în municipiul Chișinău. Acest sistem vine să eficientizeze aspecte operaționale și financiare ale companiei Termoelectrica S.A., precum și să îmbunătățească calitatea și siguranța serviciilor de termoficare livrate locuitorilor din Chișinău.

„La momentul de față sunt multe probleme în sectorul energetic, vom prioritiza proiectele de modernizare a infrastructurii și îmbunătățire a eficienței energetice, la fel ca și cele de conectivitate la piața energetică europeană”, a declarat Prim-ministrul Gavrilița.

Echipa Băncii Mondiale a exprimat aprecierea pentru agenda complexă de priorități stabilită în domeniul energetic de către noul Guvern.

 

Realitatea Live

20 Nov. 2025, 17:52
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
20 Nov. 2025, 17:52 // Slider //  Grîu Tatiana

În perioada 3–5 decembrie, OPEM Moldova va desfășura testările platformei de tranzacționare a energiei electrice, care va permite realizarea ofertelor de vânzare și cumpărare a energiei. Platforma se va concentra pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU), oferind un instrument competitiv pentru formarea prețurilor corecte și echitabile.

Pentru testări, vor fi înregistrați doar participanții care și-au depus dosarele până la 27 noiembrie 2025 sau sunt deja înregistrați pe Piața pentru Ziua Următoare. În calitate de participanți, se pot înscrie titularii de licență pentru producerea, transportul, distribuția și furnizarea energiei electrice, trading, agregare, stocarea energiei, dar și producătorii cu centrale electrice de până la 5 MW care nu dețin licență.

Funcționarea PZU va permite tranzacționarea energiei electrice pentru ziua următoare a zilei de tranzacționare, oferind predictibilitate și transparență pe piața energetică din Republica Moldova.

În pregătirea lansării, OPEM Moldova și OPCOM România vor organiza pe 26 noiembrie 2025 un webinar dedicat prezentării funcționării platformei PZU și Pieței pe Parcursul Zilei (PPZ), unde participanții vor putea afla despre modelul de piață și funcționalitățile platformei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII