Oligarhul rus Roman Abramovici, blocat de Portugalia să își vândă un conac de 10 milioane de euro

14 Mai 2022, 21:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Mai 2022, 21:17 // Actual //  bani.md

Portugalia a blocat vânzarea unui conac de 10 milioane de euro aparținându-i miliardarului rus Roman Abramovici, a scris sâmbăt ziarul Publico, citată de The Guardian.

Documentele de proprietate pentru conacul din stațiunea de lux Quinta do Lago din Algarve au fost înghețate în 25 martie, la cererea ministerului de Externe, astfel încât imobilul nu-și poate schimba proprietarul, potrivit publicației.

Fostul proprietar al clubului Chelsea a încercat să vândă proprietatea cu 15 zile înainte ca Rusia să invadeze Ucraina, prin intermediul firmei Millhouse Views LLC din Delaware deținută de holdingul său de investiții. Cea mai mare bancă din Portugalia, Caixa Geral de Depositos, a alertat autoritățile. Banca a refuzat să comenteze, iar purtătorul de cuvânt al lui Abramovici nu a răspuns apelurilor jurnaliştilor.

Anul trecut, oligarhul a primit cetățenia portugheză în baza unei legi care oferă naturalizarea descendenților evreilor sefarzi care au fost expulzați din peninsula Iberică în timpul inchiziției medievale.

Abramovici a fost sancționat de guvernul britanic, de UE și Elveția pentru legăturile sale cu președintele rus Vladimir Putin, acuzație pe care el o neagă.

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO