(VIDEO) Comitetul Internațional al Crucii Roșii a distribuit ajutoare umanitare pentru refugiații din Ucraina

12 Aug. 2022, 16:02
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
12 Aug. 2022, 16:02 // Actual //  MD Bani

Comitetul Internațional al Crucii Roșii (ICRC) a distribuit ajutoare umanitare pentru refugiații din Ucraina, dar și pentru familiile care îi adăpostesc. Astăzi, 12 august, a fost ultima zi de acordare a suportului din cadrul rundei a doua.

Astfel, la Centrul „Moldexpo” din Chișinău s-au adunat atât familii de refugiați cât și persoanele care îi adăpostesc. Cetățenii din Ucraina beneficiază de cutii cu produse de primă necesitate și alimente.

„Comitetul Internațional al Crucii Roșii este o organizație internațională imparțială și independentă. Astăzi, ne aflăm la Chișinău la finalul rundei a doua de distribuție. Prima rundă a fost organizată în perioada 11 mai – 1 iunie, în 34 de raioane ale țării, în care 5840 de familii au beneficiat de pachete alimentare și igienice. În a doua rundă, numărul beneficiarilor aproape s-a dublat, astfel încât 7.644 de persoane au recepționat în total 15.288 de pachete, ceea ce înseamnă două cutii cu produse alimentare și două cutii de produse igienice  pentru fiecare familie.” a declarat Carolina Căpățînă, reprezentant al ICRC.

Lista beneficiarilor de ajutor umanitar este recepționată de la autoritățile locale. Pentru a nu se crea aglomerație, beneficiarii sunt chemați la ore diferite și pot obține cutiile în baza unui act de identitate.

A treia rundă de distribuție a ajutorului umanitar va fi organizată în perioada 22 august-15 septembrie.

Realitatea Live

27 Feb. 2026, 14:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
27 Feb. 2026, 14:32 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța (APM) intenționează să acopere costurile preluării operatorului Portului Internațional Liber Giurgiulești — ICS Danube Logistics — prin atragerea de la acționari a 281,6 milioane de lei, potrivit unor surse din Ministerul Transporturilor citate de Profit.ro.

Operațiunea, care ar urma să fie discutată la sfârșitul lunii martie, prevede emiterea de noi acțiuni și majorarea capitalului social al companiei de la 323,3 milioane lei la 604,94 milioane lei.

APM este controlată de Ministerul Transporturilor din România (80%) și de Fondul Proprietatea (20%).

Potrivit datelor prezentate anterior, APM a depus o ofertă angajantă de aproximativ 62 milioane de dolari pentru achiziția ICS Danube Logistics, companie al cărei acționar unic este Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Pe lângă prețul de preluare, compania românească și-a asumat prin ofertă investiții suplimentare de minimum 28 milioane de dolari în dezvoltarea Portului Giurgiulești.

La un curs de 4,32 lei/dolar, infuzia totală de capital planificată la APM ar ajunge la circa 65,2 milioane de dolari, dacă acționarii vor subscrie integral noile acțiuni.

Procesul de achiziție nu este însă lipsit de controverse. La mijlocul anului trecut, Fondul Proprietatea a cerut în instanță anularea deciziei acționarilor APM din 19 iunie 2025, prin care era aprobată achiziția integrală a portului Giurgiulești.

Dosarul se află pe rolul instanței, iar următorul termen de judecată este programat pentru mijlocul lunii aprilie.

Administrația Porturilor Maritime Constanța este instituție aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor și administrează portul Constanța (zonele Constanța, Midia și Mangalia), precum și portul turistic Tomis.

În 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 479,38 milioane lei (minus 13% față de 2023) și un profit net de 256,31 milioane lei, în creștere cu 31%.

Preluarea Portului Giurgiulești este considerată o mișcare strategică cu implicații majore pentru logistica regională de la Dunăre și Marea Neagră.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!