Patul care promite să te ”vindece”, cel mai ciudat și extravagant gadget: cât costă și ce face, de fapt

16 Iun. 2021, 13:27
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
16 Iun. 2021, 13:27 // Au Bani //  MD Bani

Tehnologia continuă să evolueze și încep să apară deja și piese de mobilier inteligente. Acest pat a fost creat pentru a te ”vindeca”.

Compania Opus propune un pat inteligent. Gadgetul e denumit Opus Soundbed.

Patul arată exact ca un pat de tip șezlong, ceea ce îl face special este tehnologia cu care este echipat. Compania afairmă că Soundbed este un fel de ”sală de fitness pentru suflet”. Te relaxezi la fel cum ai face-o într-un pat obișnuit, dar acest dispozitiv te ”cuprinde” cu totul și te plimbă printr-o experiență uimitoare.

Patul transmite vibrații de joasă frecvență în corpul tău, care te vor ajuta să te relaxezi și să devii mai receptiv la meditație și introspecție. SoundBed se conectează la o aplicație dedicată, pe care o poți folosi pentru a trece prin diverse module de meditație ghidată, scrie palytech.ro.

Aceste „Călătorii” pe care le asculți pe o pereche separată de căști sunt gândite în funcție de timpul tău. Pot dura între șapte și 60 de minute, cele mai scurte fiind concepute pentru a te ajuta să te relaxezi și să te calmezi.

Patul care te ”vindecă” are, însă, și un preț pe măsură.

Potrivit tarifelor prezentate de cei de la Opus, prețul pleacă de la 1.999 de dolari, ceea ce-l face un produs premium.  La preț se adaugă și abonamentele speciale pentru a avea acces la diverse meditații. Un abonament anual Headspace sau Calm costă 70 de dolari.

OPUS SoundBed™

Realitatea Live

02 Apr. 2025, 16:11
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Apr. 2025, 16:11 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova face pași concreți spre tranziția energetică verde, înregistrând un interes remarcabil din partea investitorilor pentru construcția de centrale electrice din surse regenerabile. Potrivit Ministerului Energiei, în cadrul licitației organizate pentru oferirea statutului de „producător eligibil mare”, au fost depuse până la 31 martie 34 de oferte pentru parcuri fotovoltaice, totalizând 236,61 MW, și 8 oferte pentru centrale eoliene, însumând 207,5 MW.

Toate ofertele au fost depuse de companii locale, două dintre acestea având fondatori străini, semn că Republica Moldova continuă să atragă capital și know-how internațional, chiar și într-un climat regional instabil.

„Am crescut de opt ori capacitatea instalată a regenerabilelor în ultimii patru ani, iar în februarie 2025 am depășit 646 MW. Noile proiecte vor produce energie pentru consumul intern și vor contribui direct la dezvoltarea economică”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

După validarea ofertelor și desemnarea investitorilor eligibili, urmează deschiderea ofertelor tehnice pentru construcția a 105 MW de energie eoliană și 60 MW de energie fotovoltaică, lansată în vara anului trecut.

Această licitație se înscrie în angajamentul Republicii Moldova de a asigura cel puțin 30% din consumul intern de energie electrică din surse regenerabile până în 2030. Producătorii vor beneficia de contracte de achiziție garantate pentru 15 ani, încheiate cu Furnizorul Central de Energie Electrică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ