Piața crypto se prăbușește! Bitcoin a ajuns la cel mai scăzut nivel din 2020

10 Nov. 2022, 10:23
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
10 Nov. 2022, 10:23 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Cotaţia bitcoin a scăzut miercuri la 16.148 dolari, cel mai redus nivel începând din 2020, provocând declinul altor criptomonede mai mici. Scădere a fost provocată de informaţiile privind problemele de lichiditate la una dintre cele mai mari platforme de tranzacţionare crypto, FTX, transmite DPA.

La doar o zi după ce anunţase planificata achiziţie a rivalei FTX, platforma de tranzacţionare cripto Binance a renunţat la preluare, provocând un declin accentuat al bitcoin, pe fondul îngrijorările investitorilor privind stabilitatea acestui sector.

După încheierea şedinţei de miercuri a Bursei de la New York, Binance a confirmat că nu mai achiziţionează FTX, deoarece dificultăţile platformei depăşesc capacitatea companiei de a ajuta.

În plus, Autoritatea de supraveghere a pieţei de capital din SUA (U.S. Securities and Exchange Commission – SEC) investighează modul în care FTX a gestionat fondurile clienţilor, în urma problemelor de lichiditate, şi activităţile de creditare crypto.

În urmă cu un an, cea mai importantă monedă digitală înregistra un nivel record – 69.000 dolari – dar în două zile a scăzut cu 23%.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

01 Iun. 2025, 09:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
01 Iun. 2025, 09:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării anunță semnarea unui nou acord de ajutor de stat pentru investiții strategice cu compania „UNITECH ENGINEERING SOLUTIONS” S.R.L., vizând construcția unui complex industrial modern în comuna Băcioi, municipiul Chișinău. Proiectul are o valoare totală de circa 63 milioane de lei, din care 31,4 milioane vor fi sprijin guvernamental – 7,8 milioane sub formă de grant și 23,5 milioane sub formă de scutiri fiscale.

Fondată în 2003 și reorganizată în 2015, UNITECH este un producător de echipamente din inox pentru industria vinicolă și alimentară, cunoscut pentru calitate și inovație. Compania își propune să-și extindă prezența pe piața internațională, iar noul complex – cu o suprafață de circa 13.000 mp – va permite diversificarea producției, integrarea tehnologiilor moderne și creșterea exporturilor.

„Continuăm să susținem investițiile care accelerează industrializarea Moldovei, reduc dependența de importuri și creează locuri de muncă bine plătite. UNITECH este exemplul clar al unei companii locale cu viziune care generează impact regional și internațional”, a declarat Doina Nistor, viceprim-ministra și ministra Dezvoltării Economice și Digitalizării.

Proiectul include tehnologii pentru eficiență energetică și producție ecologică, precum și certificări internaționale pentru noile linii de produse. Lucrările vor fi realizate între mai 2025 și decembrie 2026 și vor genera cel puțin 20 de locuri de muncă directe, cu o contribuție estimată de 5 milioane lei anual la bugetul de stat. După finalizarea proiectului, cifra de afaceri a companiei este estimată să depășească 10 milioane de euro pe an.

„Această investiție este un pas spre viitor. Vom răspunde cererii în creștere pentru echipamente moderne și de calitate, contribuind la dezvoltarea industriei alimentare și vinicole din Moldova și devenind un furnizor de încredere la nivel internațional”, a declarat Ion Sîrbuleț, fondatorul și directorul general al UNITECH ENGINEERING SOLUTIONS.

Acordul face parte din schema de ajutor de stat aprobată prin HG nr. 875/2024, care prevede sprijin financiar pentru companiile ce investesc în sectoare strategice, prin granturi (25% din valoarea eligibilă) și scutiri de impozit pe venit (75%). În următorii trei ani, Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării își propune să sprijine cel puțin 150 de proiecte de investiții, cu un buget total planificat de 2 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO