Piesele de schimb pentru mașinile americane și europene s-au scumpit cu peste 100% în Rusia de la începutul războiului

11 Oct. 2024, 16:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Oct. 2024, 16:31 // Actual //  Ursu Victor

În Rusia, prețurile pieselor auto continuă să crească semnificativ, în special pentru mașinile americane și europene. De la începutul războiului din Ucraina, în ultimii doi ani și jumătate, costurile pieselor de schimb pentru aceste vehicule au crescut cu peste 100%, conform informațiilor furnizate de companiile de asigurări și citate de publicația „Izvestia”.

De la începutul anului 2022 până în septembrie 2024, prețurile pieselor pentru mașinile americane au crescut cu 122%, iar cele pentru mașinile europene aproape s-au dublat, potrivit datelor oferite de „Renaissance Insurance”. În aceeași perioadă, piesele pentru autoturismele coreene s-au scumpit cu 55%, iar pentru cele chineze cu 60%.

Skoda a înregistrat cea mai mare creștere a costurilor de reparație, cu o majorare de 264% a prețurilor pieselor de schimb. În general, piesele pentru mărcile din grupul VAG (Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche) au crescut cu 260% în perioada 2022-2024, conform vicepreședintelui pentru asigurări auto al „Renaissance Insurance”, Serghei Demidov.

Datele furnizate de „Rosgosstrakh” arată că, în ultimii doi ani și jumătate, piesele pentru Volkswagen s-au scumpit cu 114,5%, pentru Audi cu 102%, pentru BMW cu 86,5%, iar pentru Mercedes-Benz cu 84%. Pe de altă parte, cele mai mici creșteri de prețuri au fost înregistrate la Kia (37%), Lada (38,5%), Hyundai (42%), Haval (45%) și Renault (46%).

Uniunea Rusă a Asigurătorilor Auto (RSA) a explicat această dinamică a prețurilor prin efectul sancțiunilor. În actualele condiții, canalele și schemele de aprovizionare cu piese de schimb în Rusia sunt în continuă schimbare, ceea ce duce la creșterea costurilor pentru furnizori și comercianți, influențând prețurile finale pentru consumatori.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

14 Sept. 2025, 10:47
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
14 Sept. 2025, 10:47 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Mike Repole, antreprenorul american care a co-fondat și vândut giganții Glaceau și BodyArmor către Coca-Cola pentru o sumă totală de 9,7 miliarde de dolari, are un mesaj surprinzător pentru cei care visează să își lanseze propria afacere: mai bine să nu o facă.

Într-un interviu acordat canalului The School of Hard Knocks, Repole a descris antreprenoriatul ca pe un drum plin de incertitudini și riscuri. „Petrec mai mult timp încercând să conving oamenii să nu devină antreprenori. Primii cinci ani sunt anii de supraviețuire. În fiecare zi, poți da faliment”, a spus miliardarul, citat de Fortune.

În vârstă de 56 de ani și originar din Queens, Repole și-a construit averea în urma unor tranzacții spectaculoase. În 1999 a co-fondat Glaceau, producătorul Smartwater și Vitaminwater, companie vândută către Coca-Cola în 2007 pentru 4,1 miliarde de dolari. În 2011 a urmat BodyArmor, brand de băuturi energizante care a atras investiția lui Kobe Bryant și a fost cumpărat de Coca-Cola pentru 5,6 miliarde de dolari în 2021 – cea mai mare achiziție de brand din istoria gigantului.

Forbes estimează averea actuală a lui Repole la circa 1,6 miliarde de dolari. Între timp, el a condus și compania de gustări Pirate’s Booty, vândută în 2013 pentru 195 de milioane de dolari, după ce a crescut cu 300% sub conducerea sa.

Deși a cunoscut succese răsunătoare, Repole spune că realitatea este mult mai dură decât poveștile inspiraționale de pe rețelele sociale. „Au fost zile în care nu credeam că putem reuși”, a recunoscut acesta, adăugând că eșecul a fost o parte constantă a parcursului său.

Mesajul său vine pe fondul unei tendințe în rândul antreprenorilor de succes care aleg să vorbească deschis despre provocările și incertitudinile din spatele unor povești de miliarde. „Am început nebun. Oamenii nebuni schimbă lumea”, a spus Repole, acceptând că exact această doză de „nebunie” l-a ajutat să-și lase amprenta în industria globală a băuturilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII