Prețul apartamentelor din Chișinău a ajuns la un maxim istoric în 2025. Cât vor costa în acest an

15 Ian. 2026, 11:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2026, 11:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Piața imobiliară din Chișinău a încheiat anul 2025 la un nivel record al prețurilor, dar a intrat într-o fază clară de stagnare, arată analiza realizată de Victor Cernomorcenco, expert al companiei Acces Imobil.

Potrivit Indicelui imobiliar Acces Imobil, prețul mediu al apartamentelor din capitală a ajuns la 1.720 euro pe metru pătrat, cel mai ridicat nivel din istoria pieței. Indicatorul include atât blocurile noi, cât și fondul locativ secundar (blocuri de tip sovietic), indiferent dacă locuințele sunt cu reparație sau în variantă „albă”.

În a doua jumătate a anului, însă, piața a intrat într-o fază de plafonare, fără noi creșteri semnificative, ceea ce reflectă tensiunea dintre prețurile cerute de vânzători și puterea reală de cumpărare a populației, într-un context economic mai prudent.

„Apartamentele bine poziționate și evaluate corect continuă să se vândă rapid, în medie în 1–2 luni. Cererea există, dar cumpărătorii nu mai acceptă orice preț”, subliniază Victor Cernomorcenco.

În doar doi ani, prețul mediu al apartamentelor din Chișinău a crescut de la 1.070 €/m² în 2023 la 1.720 €/m² la final de 2025, ceea ce înseamnă o majorare de 60,7%, sau circa 650 de euro pe metru pătrat. Această explozie a prețurilor a dus la o prăbușire a numărului de tranzacții, care, potrivit estimărilor Acces Imobil, s-a redus cu aproximativ 50% în 2025.

Cu toate acestea, Chișinăul continuă să atragă capital și populație din raioane, iar moldovenii din diasporă aleg în continuare capitala și suburbiile drept principala destinație pentru investiții imobiliare.

Pentru anul 2026, scenariul de bază este unul moderat, fără corecții majore. Prețurile sunt așteptate să se plafoneze, cu o eventuală creștere ajustată la rata inflației de 5–7%, ceea ce ar putea duce piața la un nivel mediu de circa 1.800 euro/m² până la sfârșitul anului.

„Cererea susținută, oferta limitată de locuințe noi și rolul Chișinăului ca principal pol economic al țării reduc drastic riscul unor scăderi abrupte”, explică Cernomorcenco. În acest context, vânzătorii vor fi obligați să vină cu prețuri realiste, iar cumpărătorii vor deveni tot mai selectivi, analizând atent raportul preț–calitate și apelând tot mai mult la credite ipotecare pentru a putea închide tranzacții.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:00
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2026, 17:00 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Tariful la gazele naturale ar urma să fie redus la începutul lunii februarie, după ce Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va finaliza analiza solicitării înaintate de Energocom privind revizuirea tarifelor. Anunțul a fost făcut de directorul ANRE, Alexei Taran.

Potrivit acestuia, structura actuală a tarifului arată că prețul de achiziție al gazelor reprezintă cea mai mare componentă, urmat de costurile de distribuție, transport și activitatea furnizorului.

„Partea de achiziție a gazelor reprezintă cea mai mare pondere în tarif. Distribuția și transportul însumează aproximativ 28%, costul furnizorului este de 24%, iar rentabilitatea furnizorului este sub 1%, circa 0,6%”, a declarat Alexei Taran.

Șeful ANRE a explicat că procesul de ajustare a tarifului presupune mai multe etape procedurale. Mai întâi, ANRE trebuie să aprobe volumul cheltuielilor recunoscute pentru Energocom, după care traderul de stat va depune solicitarea oficială de revizuire a tarifului.

„După ce aprobăm cheltuielile Energocom, compania va depune cererea de ajustare, iar noi, în câteva zile, vom putea aproba noul tarif”, a precizat Taran.

În prezent, consumatorii din Republica Moldova achită 16,74 lei pentru un metru cub de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!