Primăria Capitalei a adjudecat 11 încăperi municipale. Va încasa 1,7 milioane de lei

07 Apr. 2021, 16:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
07 Apr. 2021, 16:06 // Actual //  MD Bani

Autoritățile municipale au scos în total astăzi la licitație 17 încăperi, proprietatea Primăriei Capitalei, cu o altă destinație decât cea locativă, însă în cele din urmă doar 11 au fost adjudecate. Cel mai scump spațiu a fost adjudecat la suma de 700 mii lei, prețul inițial fiind de 100 mii lei. Acesta reprezintă un parter și subsol cu suprafața de 133,2m² din strada Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni. La final, suma totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 1,7 milioane lei.

Potrivit reprezentanților primăriei, prețul inițial pentru cele 17 încăperi expuse, cu suprafețe de la 8,3m², până la 295,6 m², pentru drept de locațiune pe o perioadă de cinci ani a fost de la 5 000 lei până la 350 000 lei.

Din spațiile solicitate, patru au fost adjudecate prin licitație, iar restul prin negocieri directe, deoarece a fost câte un singur ofertant.

Decizia de acordare prin concurs a dreptului de locațiune a încăperilor nelocuibile aflate în proprietatea autorității publice locale a municipiului Chișinău a fost luată în anul 2017, în scopul folosirii raționale a încăperilor enunțate și pentru acumularea de resurse suplimentare în bugetul local, pentru realizarea programelor social–economice și dezvoltarea infrastructurii gospodăriei municipale.

Amintim că licitațiile sunt organizate de Consiliul municipal Chișinău, în calitate de proprietar, prin intermediul persoanei juridice care posedă licență respectivă, selectată în bază de concurs.

Realitatea Live

05 Feb. 2026, 17:48
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Feb. 2026, 17:48 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

O companie aeriană din Republica Moldova se pregătește să opereze zboruri cu cel mai mare avion bimotor din lume. Un Boeing 777 a aterizat la Chișinău pentru a fi înregistrat, potrivit informațiilor apărute pe forumurile pasionaților de aviație, ceea ce indică faptul că aeronava a fost adăugată în flota unui operator local. Deși nu va avea baza permanentă în Republica Moldova, avionul urmează să fie utilizat, cel mai probabil, pentru curse charter internaționale, oriunde va exista cerere pentru un aparat de asemenea dimensiuni și capacitate, scrie Autoblog.md.

Unul dintre cele mai mari și mai renumite avioane wide body din lume, cel mai mare avion bimotor de pasageri construit vreodată, a aterizat aproape de miezul nopții pe Aeroportul Internațional Chișinău, după un zbor de 5 ore și 12 minute (3.355 km), cu decolare de pe aeroportul din Sharjah, Emiratele Arabe Unite,

Este vorba despre un Boeing 777-219ER, produs în octombrie 2006, care ar fi făcut anterior parte din flota companiei americane United Airlines. Modelul 777-219ER reprezintă versiunea Extended Range a Boeing 777-200, construită special pentru United și destinată zborurilor intercontinentale de foarte lungă durată.

Aeronava are o autonomie de până la 14.300 km, poate zbura la o altitudine maximă de 13.134 metri și este echipată cu motoare General Electric GE90-90B / GE90-94B, cunoscute pentru fiabilitate și pentru tracțiunea impresionantă, de aproximativ 400 kN fiecare. Avionul are o lungime de aproape 64 de metri, o anvergură a aripilor de aproape 61 de metri, iar viteza de croazieră poate depăși 900 km/h.

Din punct de vedere al capacității, Boeing 777-219ER poate transporta între 260 și 310 pasageri, în funcție de configurația cabinei, fiind aranjat de regulă în trei clase. Cabina largă, configurația 3-3/4-3 la clasa Economy și stabilitatea excelentă la zboruri lungi au contribuit la reputația acestui model ca fiind unul dintre cele mai confortabile avioane de cursă lungă din generația sa.

Deși acest tip de aeronavă este retras treptat din exploatare în favoarea unor modele mai eficiente, precum Boeing 787 sau Airbus A350, 777-219ER rămâne un reper important în istoria aviației comerciale moderne, apreciat atât de piloți, cât și de pasageri pentru robustețe, autonomie și fiabilitate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!