Producția de mere în Moldova a scăzut cu 40% în acest an

16 Nov. 2022, 16:40
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
16 Nov. 2022, 16:40 // Actual //  MD Bani

În acest an, producția de mere a constituit 400 de mii de tone, ceea ce înseamnă cu 40% mai puțin față de anul trecut, anunță Asociația Moldova Fruct.

Potrivit informațiilor, se estimează că din recolta curentă circa 240 de mii de tone vor fi livrate pentru procesare, iar 12 mii de tone au fost deja comercializate pe piața locală.

În depozitele frigorifice, la data de 1 noiembrie, sunt stocate aproximativ 117 mii de tone de mere, ceea ce este mai puțin cu aproximativ 100 mii de tone, față de 1 noiembrie 2021.

Pentru a impulsiona diversificarea piețelor de export pentru mere și alte fructe, Moldova Fruct, cu suportul partenerilor de dezvoltare, a promovat fructele moldovenești la expozițiile internaționale de la Berlin, Madrid, Dubai, București.

De asemenea, a organizat mai multe misiuni de afaceri care s-au soldat cu stabilirea contactelor cu potențiali cumpărători. În același timp, la solicitarea Moldova Fruct, autoritățile publice au inițiat negocieri de reducere a barierelor de intrare pe piețele din India, Egipt și UE.

Cifrele au fost discutate în cadrul unui atelier de lucru pentru producătorii și exportatorii de mere. În urma discuțiilor, s-a menționat că este necesară promovarea consumului de mere pe piața locală, întrucât scade anual.

Realitatea Live

16 Sept. 2025, 15:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Sept. 2025, 15:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Parchetul European (EPPO) a anunțat desfășurarea cea mai mare operațiune de acest tip din istoria Uniunii Europene, după ce în portul Pireu din Grecia – controlat de compania chineză de stat COSCO – au fost confiscate 2.435 de containere cu mărfuri provenite din China.

Potrivit Politico, containerele conțineau în special biciclete electrice, textile și încălțăminte, iar bunurile erau introduse sistematic în UE de mai bine de opt ani, cu scopul de a evita plata taxelor antidumping și a TVA-ului. Prejudiciul total este estimat la circa 800 milioane de euro – dintre care 350 milioane pierderi la taxe vamale și 450 milioane din TVA neachitat.

Din total, aproximativ 500 de containere erau destinate importului de biciclete electrice, dintre care 360 nu au fost declarate deloc. În practică, doar 10–15% din conținut era declarat oficial, ceea ce permitea subevaluarea mărfurilor și evitarea plății taxelor integrale. Numai în cazul acestor biciclete, pierderile bugetului UE depășesc 37,5 milioane de euro.

EPPO a formulat acuzații împotriva a șase persoane – printre care doi funcționari ai vămii grecești, acuzați de falsificări repetate de documente, și patru brokeri vamali, suspectați că au facilitat schema prin certificate false.

Operațiunea, denumită „Calypso”, a expus o rețea infracțională organizată, controlată în principal de cetățeni chinezi, implicată nu doar în contrabandă, ci și în spălare de bani cu transferul fondurilor către China.

„Regulile s-au schimbat. Nu mai există porturi sigure pentru contrabandă în Europa”, a declarat procurorul-șef european, Laura Codruța Kövesi, subliniind că supravegherea va fi extinsă și cooperarea internațională întărită.

Mărfurile confiscate sunt în prezent supuse verificărilor, iar valoarea lor de piață este estimată la 250 milioane de euro. EPPO consideră că volumul de muncă pentru autoritățile vamale din Pireu este fără precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII