Războiul a pus pe brânci producătorii de mere. Stau cu frigiderele burdușite. N-au unde le vinde

02 Iun. 2022, 23:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Iun. 2022, 23:15 // Actual //  bani.md

Producătorii de mere au fost afectați de războiul din Ucraina, pentru că nu-și pot exporta producția, a declar Viorel Gherciu, ministrul Agriculturii la emisiune „Cabinetul din umbră” de la Jurnal TV.

Potrivit ministrului criza cu care se confruntă agricultorii în prezent a început cu mult înaintea războiului și anume prin scumpirile care au avut loc la gazele naturale și la fertilizanții naturali.

„În septembrie-octombrie fertilizanții s-au scumpit de trei, patru ori. De asemenea, disponibilitatea fertilizanților este o problemă, pentru că multe întreprinderi, inclusiv din Uniunea Europeană și-au sistat activitatea. Noi fiind importatori de fertilizanți în proporție de 85% din Federația Rusă pe piață nu au mai venit.”, a mai spus ministrul.

Gherciu a precizat că odată cu începerea războiului au fost întrerupte lanțurile de aprovizionare din Federația Rusă, inclusiv a mărfurilor din Republica Moldova care erau destinate pieței din Federația Rusă, de exemplu la mere. Majoritatea exporturilor de mere erau orientate în Federația Rusă ”, a punctat ministrul Agriculturii.

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statele Unite au prelungit până la 1 aprilie licența care permite companiilor să poarte negocieri cu gigantul petrolier rus Lukoil privind activele sale internaționale, în pofida regimului de sancțiuni, relatează Reuters.

Potrivit unui document al Oficiului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) din cadrul Departamentului Trezoreriei SUA, autorizația specială a fost extinsă după ce termenul inițial urma să expire la sfârșitul lunii februarie.

Licența permite desfășurarea de discuții și activități pregătitoare legate de activele externe ale companiei ruse, fără a încălca restricțiile impuse de Washington.

Sancțiunile împotriva Lukoil au fost introduse de administrația americană anul trecut, în contextul măsurilor mai ample adoptate împotriva sectorului energetic rus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!