Rezervele BNM s-au redus cu peste 100 mil. USD. Pe ce au fost cheltuiți banii?

08 Feb. 2022, 17:35
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
08 Feb. 2022, 17:35 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a Moldovei s-au comprimat, la sfârșitul lunii ianuarie față de luna precedentă, cu 117,5 mil. USD și au însumat 3,7 miliarde USD.

Rezervele valutare s-au redus urmare a intervențiilor băncii centrale pe piața valutară – 111,3 mil. USD, deprecierea cursurilor de schimb ale valutelor componente ale rezervelor valutare în raport cu dolarul SUA – 13,7 mil. USD, dar și plății datoriei externe în sumă de 8,1 mil. USD.

Intervențiile BNM pe piața valutară, potrivit economiștilor, s-a datorat cererii de valută din partea Moldovagaz pentru a achita Gazpromului gazul livrat Republicii Moldova.

Totodată, majorarea activelor oficiale de rezervă a fost determinată de intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate în sumă de 18 mil. USD.

La sfârşitul anului 2020 rezervele valutare au însumat 3,7 miliarde USD, în anul 2019 – 3,05 miliarde USD în 2018 – 2,9 miliarde USD, în 2017 – 2,8 miliarde USD, în 2016 – 2,2 miliarde USD, în 2015 – 1,756 miliarde USD, în 2014 – 2,156 miliarde USD, în 2013 – 2,8 miliarde USD, în 2012 – 2,5 miliarde USD, în 2011 – 1,965 miliarde USD, iar în 2010 – 1,7 miliarde USD.

Activele oficiale de rezervă (identice cu rezervele internaţionale brute) sunt activele disponibile în orice moment şi controlate de către Banca Naţională a Moldovei în scopul finanţării directe a dezechilibrului balanţei de plăţi, pentru reglarea indirectă a dezechilibrului balanţei de plăţi prin efectuarea intervenţiilor pe piaţa valutară în scopul realizării politicii monetare şi valuatre ale Băncii Naţionale a Moldovei, precum şi în alte scopuri. Alte active valutare sunt acele active valutare, care aparţin Băncii Naţionale a Moldovei şi care nu fac parte din activele oficiale de rezervă, şi active valutare deţinute de Guvernul Republicii Moldova.

 

Realitatea Live

26 Ian. 2026, 09:20
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Ian. 2026, 09:20 // Actual //  Grîu Tatiana

Importul de carne de pasăre și produse derivate din carne de pasăre provenite din Ucraina a fost suspendat temporar, după ce autoritățile au invocat riscuri legate de siguranța alimentară și utilizarea unor substanțe interzise. Măsura a fost luată „în baza principiului precauției, în scopul protejării sănătății consumatorilor din Republica Moldova și al asigurării plasării pe piață doar a produselor alimentare sigure și inofensive”, se arată în comunicatul oficial al Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor.

Decizia vine în urma unor investigații ample, desfășurate după depistarea substanței interzise metronidazol în loturi de furaje importate anterior din Ucraina. Potrivit autorității, ancheta a scos la iveală mai multe neconformități cu impact direct asupra siguranței alimentare.

Printre problemele identificate se numără diferențe majore între sistemele de monitorizare a reziduurilor. „Planul de monitorizare a reziduurilor, prezentat de autoritatea competentă din Ucraina, este inferior celui aplicat în Republica Moldova”, iar testarea pentru substanțe interzise „se realizează doar în mușchi, fără a include serul sangvin”. Specialiștii atrag atenția că, potrivit studiilor științifice, metronidazolul „se degradează rapid în țesutul muscular, dar rămâne stabil în ser și ouă”, ceea ce limitează eficiența controalelor.

Deși utilizarea metronidazolului este interzisă în Ucraina, verificările au arătat că substanța este încă disponibilă pe piață. „Medicamentele de uz veterinar pe bază de metronidazol sunt comercializate și incluse în cataloagele de produse ale unor companii producătoare de medicamente veterinare din Ucraina”, se menționează în comunicat. În plus, monitorizarea platformelor de comerț online a indicat vânzarea pe scară largă a produselor care conțin această substanță, inclusiv fără prescripție.

Autoritatea mai precizează că loturile de furaje neconforme depistate anterior au fost însoțite de certificate veterinare oficiale care „atestau, în mod eronat, conformitatea și siguranța produselor”.

În aceste condiții, instituția consideră că „la moment, nu pot fi acceptate garanții suficiente privind siguranța cărnii de pasăre importate din Ucraina, chiar dacă aceasta este însoțită de certificate veterinare”.

Metronidazolul este interzis de peste 20 de ani pentru utilizare la animalele destinate producției alimentare, atât în Uniunea Europeană, cât și în Republica Moldova, din cauza riscurilor pentru sănătatea publică, inclusiv „carcinogenitate, genotoxicitate, mutagenicitate și toxicitate reproductivă”.

Suspendarea importurilor va rămâne în vigoare până când autoritatea competentă din Ucraina va prezenta „garanții credibile, conforme standardelor naționale, privind controlul substanțelor interzise, trasabilitatea produselor și funcționarea eficientă a controalelor oficiale”.

Amintim că, la începutul lunii ianuarie, 110 mii de păsări au fost nimicite, iar ouăle au fost retrase de pe piață, după ce inspectorii ANSA au depistat prezența unei substanțe interzise în urma controalelor efectuate la o fermă de păsări din Republica Moldova.