Schema care a păcălit zeci de firme. 10 milioane de lei dispăruți

20 Mart. 2026, 11:26
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
20 Mart. 2026, 11:26 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

O schemă de escrocherie cu un prejudiciu estimat la peste 10 milioane de lei a fost destructurată de polițiștii și procurorii din sectorul Botanica, cu sprijinul mascaților din BPDS „Fulger”.

Potrivit anchetei, un bărbat de 33 de ani, originar din capitală, ar fi pus în aplicare schema în perioada 2024–2025. Acesta ar fi convins mai mulți agenți economici să investească în presupuse afaceri profitabile, însă ulterior nu și-ar fi respectat angajamentele, însușindu-și banii și bunurile obținute.

Oamenii legii au desfășurat acțiuni procesual-penale și măsuri speciale de investigație, inclusiv percheziții la domiciliul suspectului. În urma acestora au fost ridicate ciorne, documente și alte probe relevante pentru cauza penală.

Bărbatul este cercetat penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă de până la 15 ani de închisoare.

Investigațiile continuă pentru a stabili toate circumstanțele cazului și pentru recuperarea prejudiciului cauzat victimelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Mart. 2026, 10:44
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Mart. 2026, 10:44 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Banca Națională a Moldovei s-au majorat și au atins pragul de 5,27 miliarde de euro la data de 20 martie.

Potrivit datelor publicate de instituție, la 20 martie 2026, rezervele valutare au ajuns la 5,272 miliarde de euro, în creștere cu peste 213 milioane de euro față de 13 martie, când acestea se situau la 5,059 miliarde de euro. Comparativ cu începutul lunii martie (6 martie), majorarea este de aproximativ 218 milioane de euro.

Structura rezervelor arată că cea mai mare pondere este deținută de valorile mobiliare, care însumează 4,617 miliarde de euroi, în ușoară scădere față de săptămâna precedentă. În același timp, disponibilitățile și plasamentele la termen au crescut puternic, până la 643,1 milioane de euroi, față de circa 398,4 milioane de euro înregistrate pe 13 martie.

Rezervele de aur ale BNM au scăzut la 9,66 milioane de euro, de la peste 10,68 milioane de euro cu o săptămână înainte. De asemenea, drepturile speciale de tragere (DST) s-au diminuat la 1,86 milioane de euro.

Datele mai arată că poziția de rezervă la FMI a rămas relativ stabilă, la circa 5,9 milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!