Se ieftinește căldura?! Termoelectrica spune că sunt premise

18 Oct. 2023, 17:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Oct. 2023, 17:07 // Actual //  bani.md

Termoelectrica anunță, într-un comunicat de presă, că sunt premise pentru reducerea tarifului la căldură urmare a reconectării la sistemul centralizat a 15 instituții publice.

Printre instituțiile beneficiare se numără I.P. Direcția Generală pentru Administrarea Clădirilor Guvernului Republicii Moldova, Serviciul Vamal al Republicii Moldova, Centrul Național Anticorupție și Ministerul Muncii și Protecției Sociale. Această decizie are la bază obiectivul de a optimiza consumul de energie termică în regim de cogenerare, având un impact pozitiv asupra utilizării eficiente a resurselor energetice și reducând impactul asupra mediului.

„Reconectarea acestor instituții la Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică nu doar că va spori producția de energie electrică, consolidând securitatea energetică a țării, dar va crea și premise pentru o eventuală reducere a tarifelor la energia termică pentru consumatori”, se arată în mesajul companiei.

În sezonul de încălzire precedent, măsura similară de reconectare a instituțiilor publice la Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică a adus economii financiare semnificative și a sporit eficiența distribuției de energie termică. Instituțiile reconectate au generat o producție suplimentară de energie electrică de aproximativ 1,4 milioane kWh, contribuind la sustenabilitatea energetică a țării.

Anterior, Iurie Razlovan directorul Termoelectrica anunța despre o posibilă reducere a tarifului la căldură, însă „totul depinde dacă se va ieftini gazul”.

Ultima data tariful la căldură s-a redus la sfârșitul lunii iunie. Pentru consumatorii Termoelectrica căldura s-a ieftinit la 3267 de lei, cu 310 lei/Gcal (sau 9%)  în raport cu tariful precedent, iar pentru cei de la CET Nord la 3 561 lei/Gcal, ceea ce reprezintă o diminuare a  tarifului cu 344 lei/Gcal (sau 9%)  în raport cu tariful precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Mai 2025, 16:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Mai 2025, 16:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Administrația portuară a Siriei a semnat un memorandum cu gigantul logistic din Emiratele Arabe Unite, DP World, cel mai mare operator portuar din lume, pentru dezvoltarea portului Tartus, a anunțat televiziunea de stat siriană. Investiția planificată se ridică la 800 de milioane de dolari și vizează modernizarea terminalelor și serviciilor logistice, transformând Tartus într-un „nod cheie al comerțului regional și internațional”.

Acordul cu DP World vine după ce guvernul sirian a anulat parteneriatul anterior cu Rusia privind administrarea civilă a portului Tartus. În ianuarie, publicația Al-Watan relata că noul executiv de la Damasc a reziliat acordul semnat în 2019, care prevedea o concesiune pe 49 de ani. Conform directorului vamal din Tartus, Riad Joudi, portul era practic inactiv din cauza taxelor ridicate și a problemelor tehnice.

Acordul cu DP World mai prevede amenajarea de zone economice speciale și construcția de noi terminale și centre de tranzit în diverse regiuni ale Siriei.

Deocamdată, Rusia păstrează controlul asupra bazelor sale militare din Siria, iar autoritățile ruse au declarat că mențin contactul cu noua conducere siriană pentru toate „chestiunile de actualitate”. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a confirmat că dialogul cu Damascul continuă.

Aceasta nu este singura inițiativă a Siriei privind modernizarea infrastructurii portuare: la 1 mai, guvernul sirian a semnat un alt acord, în valoare de 230 de milioane de euro, cu compania franceză CMA CGM pentru exploatarea portului Latakia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO