Sprijinul României pentru Moldova crește! Energocom își majorează achizițiile de curent la 100 MW de la Cernavodă

19 Dec. 2024, 12:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Dec. 2024, 12:38 // Actual //  Ursu Victor

În perioada 1 ianuarie – 31 martie 2025, SA Energocom va achiziționa o cantitate semnificativ mai mare de energie electrică de la Nuclearelectrica, compania care deține Centrala nucleară de la Cernavodă din România. Astfel, Energocom va cumpăra 100 MW de energie, 24 de ore din 24, de aproape trei ori mai mult decât cantitatea de 30 MW achiziționată în luna decembrie 2024.

Un nou contract între cele două părți a fost semnat pe 19 decembrie 2024, stabilind condițiile de livrare a acestei cantități suplimentare de energie. Prețul energiei va fi unul preferențial, fiind plafonat de o ordonanță de urgență a Guvernului României la 400 RON/MWh, echivalentul a aproximativ 80 EUR/MWh. Aceasta reprezintă un sprijin consistent și concret din partea autorităților române pentru Republica Moldova.

În lunile de iarnă, centralele de termoficare din Chișinău și Bălți acoperă aproximativ 25%-30% din necesarul de energie electrică al malului drept al Nistrului. Energia electrică achiziționată de la Nuclearelectrica va asigura un flux constant de energie sigură și continuă, completat cu energia produsă din surse regenerabile, care depinde însă de condițiile meteorologice. În timpul orelor de vârf, necesarul de energie va fi suplinit cu achiziții de pe bursa română OPCOM.

Această colaborare între Energocom și Nuclearelectrica vine într-un context de consolidare a securității energetice a Republicii Moldova, în special în fața provocărilor din domeniul energiei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Apr. 2025, 16:52
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Ursu Victor
01 Apr. 2025, 16:52 // Uncategorized //  Ursu Victor

Consiliul Concurenței a venit cu precizări oficiale privind recentele creșteri ale prețurilor la carnea de porc, după apariția unor declarații alarmante în spațiul public și preluări mediatice care au ridicat suspiciuni privind eventuale înțelegeri de cartel sau abuzuri din partea comercianților.

Potrivit instituției, în contextul unei economii de piață, formarea prețurilor este influențată de factori obiectivi, precum cererea și oferta, costurile de producție și transport, nivelul taxelor, fluctuațiile internaționale sau balanța de importuri și exporturi. Consiliul nu are atribuții de a stabili, plafona sau modifica prețuri, și nici nu poate sancționa companiile doar pentru că își majorează prețurile.

Totuși, autoritatea de concurență monitorizează cu atenție piața și intervine în cazul identificării unor practici anticoncurențiale, precum înțelegeri între concurenți privind fixarea prețurilor sau abuzul de poziție dominantă. În acest moment, Consiliul analizează situația de pe piața cărnii de porc pentru a detecta eventuale semnale care ar putea indica astfel de comportamente ilegale.

„Îndemnăm producătorii, comercianții și consumatorii să ne sesizeze orice comportament suspect. Vom interveni acolo unde legea ne permite”, se menționează în comunicatul oficial.

Consiliul Concurenței reiterează că își menține angajamentul de a asigura o piață corectă și competitivă, în beneficiul consumatorilor și al unei economii sănătoase.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ