SUA vor impune sancțiuni anumitor „persoane influente” din Ungaria. Situația din 2014 se poate repeta

12 Apr. 2023, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Apr. 2023, 05:00 // Actual //  bani.md

Statele Unite ale Americii ar putea introduce, în curând, sancțiuni internaționale împotriva persoanelor „influente” din Ungaria, scrie portalul 444.hu, marți, 11 aprilie.

Potrivit informațiilor disponibile, guvernul SUA a început pregătirea unui document care va include un pachet de sancțiuni împotriva „persoanelor influente” din Ungaria, iar acest pas ar putea deveni următoarea etapă în deteriorarea relațiilor dintre cele două țări.
Anunțul poate fi făcut miercuri, 12 aprilie, când ambasadorul SUA în Ungaria, David Pressman, va susține o conferință de presă.
Diplomații americani anonimi au subliniat că aceasta ar putea fi o repetare a situației din 2014, când opt oficiali maghiari au primit interdicția de a intra în Statele Unite. După aceea, relațiile dintre Budapesta și Washington s-au deteriorat.

Evenimentele recente indică, de asemenea, că „răceala” dintre țări s-a intensificat și aceasta este legată de declarațiile ambasadorului David Pressman adresate autorităților din Ungaria, a căror poziție este înclinată spre Federația Rusă.

Premierul ungar Viktor Orbán i-a acuzat deja pe diplomații americani că continuă să facă presiuni asupra guvernului său după începerea războiului din Ucraina. Nu se știe încă cine exact va cădea sub noile sancțiuni ale Washingtonului.

Amintim, pe 11 aprilie s-a raportat că șeful Ministerului de Externe al Ungariei a plecat la Moscova. Potrivit înaltului oficial, Budapesta și Kremlinul ar trebui să aprofundeze cooperarea energetică pentru a asigura aprovizionarea cu energie a întregii Ungarii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Pe 23 martie, biroul premierului Viktor Orban a exclus posibilitatea arestării președintelui rus Vladimir Putin în cazul vizitei sale în Ungaria. Ungaria a semnat și ratificat Trattaul de la Roma, dar nu intenționează să respecte normele sale în cazul unei vizite a liderului de la Kremlin.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!