Ţara unde factura medie la gaz a unei gospodării este cu 173% mai mare decât în urmă cu un an

05 Nov. 2022, 19:18
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Nov. 2022, 19:18 // Actual //  bani.md

Gospodăriile germane plătesc pentru gaz de peste 2,5 ori mai mult decât în urmă cu un an, deşi preţurile angro reflectă un consum mai mic şi o ofertă mai diversificată, arată datele publicate luni şi citate de Reuters.

Portalul de preţuri la energie Check24 a precizat că preţul mediu al gazului în octombrie pentru o gospodărie tipică ce consumă 20.000 de kilowaţi oră (kWh) pe an s-a situat la 3.726 de euro. În urmă cu un an – înainte de invazia Rusiei în Ucraina şi de întreruperea aprovizionării cu gaze plata ar fi fost 1.365 de euro.

Preţul spot european al gazului pentru ziua următoare este în prezent de aproximativ 35 de euro pe megawatt oră (MWh) , cu aproape 90% mai mic decât recordul din august, de peste 300 de euro, când temerile legate de întreruperi au atins punctul culminant în urma opririi gazoductului Nord Stream 1 din Rusia către Germania.

Realitatea Live

13 Feb. 2026, 17:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Feb. 2026, 17:49 // Actual //  Ursu Victor

Un număr de 13.810 persoane cu domiciliul în regiunea transnistreană erau luate la evidență în anul 2025 pe malul drept al Nistrului în calitate de angajați oficiali, potrivit datelor Serviciului Fiscal de Stat.

Din total, 57,6% sunt bărbați (7.950 persoane), iar 42,4% femei (5.860 persoane), ceea ce indică o participare semnificativă a forței de muncă din regiune pe piața muncii controlată de autoritățile constituționale.

Distribuția geografică arată o concentrare majoră în municipiul Chișinău, unde activează peste 80% dintre acești salariați. Cei mai mulți provin din orașele Tiraspol, Bender, Slobozia și din localitățile din proximitatea acestora, care cumulează peste 54% din total.

Datele indică și un grad ridicat de formalizare a raporturilor de muncă. Aproximativ 93,85% dintre angajați activează în baza contractelor individuale de muncă, fapt ce confirmă caracterul legal și stabil al relațiilor de serviciu.

În ceea ce privește domeniile de activitate, lucrătorii din regiunea transnistreană sunt prezenți în special în comerțul cu amănuntul, transporturi, învățământul secundar general, construcții, industria de prelucrare, precum și în activități de asistență medicală și farmaceutică.

Potrivit Serviciului Fiscal de Stat, aceste evoluții confirmă un nivel avansat de integrare a locuitorilor din stânga Nistrului pe piața muncii de pe malul drept. Autoritățile subliniază că angajații beneficiază de relații de muncă sigure și legale, acces la toate tipurile de concedii și salarii competitive.

Prin participarea lor în sectoare-cheie ale economiei, locuitorii din regiunea transnistreană contribuie direct la dezvoltarea social-economică a Republicii Moldova, mai arată datele oficiale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!