Telegram, sub presiune! Pavel Durov promite schimbări majore în lupta cu conținutul ilegal

19 Ian. 2025, 10:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Ian. 2025, 10:52 // Actual //  Ursu Victor

Fondatorul Telegram, Pavel Durov, a promis judecătorilor de instrucție din Franța că va intensifica moderarea conținutului pe platforma sa, potrivit France Info, care citează transcrierea unei audieri din 6 decembrie 2024.

În cadrul audierii, Durov a subliniat că, lunar, Telegram șterge între 15 și 20 de milioane de conturi care încalcă legislația. De asemenea, a menționat că, în ultimele șase luni, platforma a colaborat activ cu autoritățile, furnizând informații despre 10.000 de utilizatori. Totuși, Durov a atras atenția că problema combaterii conținutului ilegal nu este exclusivă pentru Telegram, ci afectează și alte servicii similare.

Autoritățile franceze au raportat că, între 2017 și 2024, au fost deschise aproximativ 2.000 de dosare penale legate de infracțiuni comise prin intermediul Telegram. În plus, anchetatorii au observat o intensificare a utilizării platformei în scopuri ilegale în ultimele luni, în ciuda măsurilor adoptate. Durov a recunoscut că acțiunile utilizatorilor care încalcă regulile afectează reputația și activitatea Telegram.

Autoritățile franceze îl acuză pe Pavel Durov de insuficientă moderare a platformei și de lipsă de cooperare cu organele de aplicare a legii. Acestea consideră că, prin aceste lacune, fondatorul devine complice la infracțiuni precum distribuirea de pornografie infantilă, traficul de droguri, fraude și alte activități ilegale desfășurate prin aplicație.

Pe 24 august, Durov a fost reținut la Paris, însă a fost eliberat pe 28 august, după plata unei cauțiuni de 5 milioane de euro, cu condiția să se prezinte la poliție de două ori pe săptămână. Ulterior, s-a aflat că acesta a început să colaboreze cu autoritățile franceze.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Sept. 2025, 16:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Sept. 2025, 16:36 // Actual //  Ursu Victor

„Un pas în urma Serafimilor” de Daniel Sandu este filmul din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Producția va putea fi vizionată în această seară, la ora 22:00.

Protagonistul istoriei este Gabriel, un adolescent care își dorește să devină preot și se înscrie la un seminar teologic ortodox. Inițial, tânărul încearcă să se adapteze mediului, dar își dă seama că sistemul este corupt și abuziv. Nu după multă vreme, el și alți trei colegi sunt etichetați de consiliul școlii drept elevi-problemă.

Prinși în lupta pentru putere între un preot incoruptibil, dar abuziv, și un profesor laic viclean, elevii învață că minciuna, furtul, manipularea și trădarea sunt aptitudini pe care trebuie să și le însușească pentru a rezista în seminar.

Din distribuție fac parte actori precum Vlad Ivanov, Ștefan Iancu, Cristian Bota, Toto Dumitrescu, Lucian Pavel și alții. Pelicula a obținut premiul TIFF și 2024 și a fost nominalizată pentru trofeele Goppo.

Filmul românesc „Un pas în urma Serafimilor” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII