Un milionar moldovean deschide primul hotel ibis Styles din Chișinău

22 Nov. 2021, 13:11
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Nov. 2021, 13:11 // Actual //  bani.md

Accor își extinde în continuare portofoliul în regiune prin construcția unui hotel nou, în Republica Moldova. Grupul a încheiat un contract de franciză cu Ciuhrii Ceslav, investitor și dezvoltator imobiliar, pentru deschiderea unui ibis Styles în apropierea aeroportului. Hotelul va fi primul care se va deschide în țară și își va primi primii oaspeți în 2024.

Ceslav Ciuhrii desfășoară și activități imobiliare în Republica Moldova, prin intermediul Regata Imobiliare, firmă special achiziționată pentru a facilita intrarea retailerului german Kaufland pe piața din Moldova. Pasionat de tenis, Ciuhrii este din mai 2018 președintele Federației Naționale de Tenis din Republica Moldova. Recent, Ceslav Ciuhrii a lansat prima sa fabrică de medicamente din România. Hotelul ibis Styles Chișinău Airport va avea 105 camere.  Hotelul va face parte dintr-un proiect imobiliar mixt. ibis Styles face parte din Accor, un grup de ospitalitate lider la nivel global ce cuprinde peste 5.000 de hoteluri și 10.000 de restaurante și baruri din 110 țări.

Hotelul ibis Styles Chișinău Airport va avea 105 camere.  Hotelul va face parte dintr-un proiect imobiliar mixt. ibis Styles face parte din Accor, un grup de ospitalitate lider la nivel global ce cuprinde peste 5.000 de hoteluri și 10.000 de restaurante și baruri din 110 țări.

 

Realitatea Live

13 Dec. 2025, 10:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Dec. 2025, 10:48 // Actual //  bani.md

Decembrie este, tradițional, cea mai aglomerată lună pentru comercianți: clienți mai mulți, comenzi mai rapide și așteptări mai mari, mai ales în apropierea sărbătorilor de Crăciun. În acest context, viteza și siguranța plăților devin esențiale pentru orice afacere.

MIA – sistemul național de plăți instant, creat de Banca Națională a Moldovei – oferă comercianților posibilitatea de a încasa banii în mai puțin de 10 secunde, indiferent de zi, oră sau bancă. Plata este efectuată din aplicația de banking a clientului, iar comerciantul vede suma în cont imediat.

Această rapiditate este un avantaj major pentru antreprenori în perioada sărbătorilor, când stocurile se vând repede, iar fluxul de numerar trebuie să circule fără întârzieri.

MIA poate fi utilizată atât în mediul online, cât și la târgurile de Crăciun sau în afacerile mici care nu dispun de terminale POS. Comercianții pot încasa prin cod QR sau link de plată, fără echipamente suplimentare și fără taxe lunare, plătind doar un comision maxim de 0,8%.

Accesul la fonduri în timp real îi ajută pe antreprenori să-și reînnoiască stocurile, să livreze mai rapid și să gestioneze mai eficient perioada cu cel mai mare volum de vânzări din an.

„În sezonul sărbătorilor, clienții cumpără pe loc, iar comercianții trebuie să încaseze la fel de rapid”, menționează echipa de proiect din cadrul Băncii Naționale. Sistemul este deja utilizat pe scară largă și oferă o soluție modernă și sigură pentru afacerile din Moldova.

Într-un moment în care fiecare secundă și fiecare tranzacție contează, MIA devine un partener important pentru antreprenorii care vor să-și optimizeze vânzările și să ofere clienților o experiență simplă și imediată.

Mai multe informații sunt disponibile pe mia.bnm.md.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII