Victor Parlicov, la un pas de a fi demis?!„Dacă va fi nevoie va decide prim-ministrul”

04 Dec. 2024, 22:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Dec. 2024, 22:52 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a declarat că demisia sa este o posibilitate, dar decizia finală aparține prim-ministrului și Partidului de Guvernare.

„Dacă va fi nevoie de demisia mea, va decide domnul prim-ministru, va decide Partidul de Guvernare. Noi am făcut tot posibilul să obținem prețuri mai bune, iar multă lume s-a implicat pe diferite dimensiuni”, a precizat Parlicov.

Ministrul a subliniat că s-au făcut eforturi semnificative pentru: reducerea impactului asupra prețurilor la gaze și identificarea resurselor necesare pentru a compensa consumatorii.

„Au fost și incertitudini legate de discuțiile cu partenerii externi, dar toată lumea a contribuit la aceste eforturi. Dacă vor fi necesare demiteri în sector, ele vor fi anunțate”, a mai spus Parlicov.

Declarațiile vin pe fondul unor presiuni politice și critici privind gestionarea sectorului energetic într-o perioadă marcată de instabilitate și prețuri ridicate.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!